Bugün, 29 Kasım 2022 Salı

TESK Genel Başkanı Palandöken: Karayollarında tesis sayısı artırılmalı

Yolcu ve yük taşıyan araç sürücülerinin belli aralıklarla dinlenmeleri gerektiğini ancak yeterli tesis bulamadıklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Hem dinlenme tesisi, hem de cep denilen dinlenme alanları gibi yerle

SONTELGRAF

 Sürekli olarak 4,5 saatten fazla araç kullanmasi yasak olan sürücülerin karayollarinda yeterli tesis bulamadiklarini belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Baskani Bendevi Palandöken, soför esnafi öncelikli olmak üzere yolculuk yapan herkes için karayollarindaki dinlenme tesislerinin ve alanlarinin yetersiz kaldigini söyledi. Palandöken, “Yük veya yolcu tasimaciligi yapan esnafimizin devamli 4,5 saatten fazla araç sürmesi yasak oldugu için karayollarinda dinlenmek zorundalar fakat dinlenme alanlari yetersiz kaliyor. Hem yük hem yolcu tasimaciligi yapan esnafimiz için hem de sahsi araci ile yolculuk yapan vatandaslar için dinlenme tesisi, cep denilen dinlenme alanlari gibi yerlerin sayisi artirilmali” dedi.

 SOFÖR ESNAFIMIZIN FAZLA SEÇENEGI YOK

Karayollarinda dinlenme alanlarinin ve tesislerinin artirilmasinin soför esnafimizin ve trafigin yararina olacagini hatirlatan Palandöken, sunlari kaydetti: “Yük tasimaciligi yapan esnafimiz ile yolcu tasimaciligi yapan esnafimizin bir günde toplam 9 saatten fazla, pes pese 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasak. Yük tasimaciligi yapan ve azami agirligi 3,5 ton ve üzerinde olan araçlarin soförleri ile ticari amaçla yolcu tasimaciligi yapan ve tasima kapasitesi soförü dahil 9 kisiyi geçen araçlarin soförlerinin 24 saatlik herhangi bir sürecinde 9 saatten fazla ve 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasak. Yönetmelik geregi dinlenmesi gereken soför esnafimizin ise kara yollarinda çok fazla seçenegi yok. Bu nedenle yol kenarlarinda dinlenme tesislerinin, cep diye tabir ettigimiz bosluk alanlarin artirilmasi hem soför esnafimiz, hem yolculuk yapan tüm soförler ve kendi araci ile yolda olanlar için daha faydali olacaktir.”

 

TURİZM 12.07.2021 09:38:27 0