Bugün, 28 Kasım 2022 Pazartesi

Rusya’dan 4,5 milyon turist gelmesi bekleniyor

KPMG Türkiye’nin hazırladığı Sektörel Bakış serisinin Turizm raporu yayımlandı. Geç başlayan yaz sezonunun kasım ayına kadar uzaması ve Türkiye’ye yıl sonuna kadar Rusya’dan 4-4,5 milyon, Almanya’dan 3 milyon turist gelm

Denetim, vergi ve danismanlik hizmetleri sunan ve sektöründeki en büyük dört uluslararasi sirketten biri olan KPMG’nin Türkiye ofisince hazirlanan Sektörel Bakis serisinin Turizm raporu yayimlandi. Geç baslayan yaz sezonunun kasim ayina kadar uzamasi ve Türkiye’ye yil sonuna kadar Rusya’dan 4-4.5 milyon, Almanya’dan 3 milyon turist gelmesi bekleniyor. Sputniknews’ün aktardigi KPMG Türkiye'nin Turizm raporuna göre, salgin nedeniyle 2020’yi büyük kayipla kapatan turizm sektöründe iyimserlik hakim ancak salginla birlikte tarihi bir çöküs yasayan sektörün eskiye dönüsü ise zaman alacak.  Rapora göre, geç baslayan yaz sezonu, kasim ayina kadar uzayacak. Türkiye’ye yil sonuna kadar Rusya’dan 4-4.5 milyon, Almanya’dan 3 milyon turist gelmesi bekleniyor.

  YOLCU SAYISINDA YÜZDE 40’LIK ARTIS YASANABILIR

Salgin sonrasi dünyada, tüketici davranislarinin da etkisiyle sektörde yeni akimlar dogacak. Yerel turizm güçlenecek, artan hijyen beklentileri ise tüketicilerin hava yollarindan otellere kadar yeni uygulamalarla tanismasini saglayacak. Raporu degerlendiren KPMG Türkiye Turizm Sektör Lideri Mert Öner, sektörde umudun yaz sezonunda oldugunu belirterek, 'Dünya Turizm Örgütü’nün toparlanma senaryolari, ilk çeyrek verileri üzerinden mayis ayinda revize edildi. Buna göre, ilk senaryo temmuz ayinda bir toparlanmaya isaret ediyor ve 2021'de uluslararasi yolcu sayisinda 2020'ye kiyasla yüzde 40'lik bir artis bekleniyor. Ikinci senaryo ise toparlanmanin eylül ayinda olacagini varsayarak 2019'a göre yüzde 75'lik bir düsüse ragmen 2020'ye göre yüzde 10'luk artis öngörüyor. Uzmanlarin yarisina yakini salgin öncesi döneme erismek için 2024 yilini beklemek gerektigini ifade ediyor' ifadelerini kullandi.

  

TURİZM 28.07.2021 08:33:19 0