Bugün, 29 Kasım 2022 Salı

Güney Kore, Türk turistleri bekliyor

Güney Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Soyoung Park, yılda 30 bine yakın Türk turist ağırladıklarını, pandemi sonrası bunu 60 bine çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Güney Kore Cumhuriyeti Istanbul Baskonsoloslugu bünyesinde 2012’den bu yana faaliyet yürüten ofisin direktörü Soyoung Park, 'Kore Turizm Organizasyonu Istanbul Ofisi olarak Türkiye ve Kore arasinda turizm alanindaki iliskileri artirmak için araliksiz sekilde çalisiyoruz. Bulundugumuz bölgede, Türkiye, aralarinda Israil, Yunanistan, Bulgaristan, Romanya ve Hirvatistan gibi ülkelerin de yer aldigi toplam 20 ülkenin idari merkezi konumunda. Bölgenin merkez ofisinin Istanbul’da yer almasi aslinda iki ülke arasindaki özel bagin bir isareti. Çünkü Kore Savasi sirasinda Türk askerlerinin bizlere sagladigi destek; Koreliler için Türkiye’ye karsi farkli bir duygusal bag olusturdu ve bu bag, bizler için çok önemli. Insanlara en güzel deneyimleri yasama imkani sunan turizm araciliyla ise bu tarihsel ve kültürel baglarimizi daha da güçlendirmek istiyoruz” dedi. ANKA’daki habere göre, Park, Güney Kore’nin her yil Türkiye'ye ortalama 250 bin ziyaretçi gönderdigini, 30 bin de ziyaretçi agirladigini belirtirken, 'Kore kültürünü Türkiye’ye daha fazla tanitarak Türkiye’den çok daha fazla sayida konugu ülkemizde agirlamayi istiyoruz. Pandemi sonrasinda bu kapsamda Türkiye’den ilk etapta 60 bin turisti Kore’ye çekebilmeyi hedefliyoruz” diye konustu.

VIZE MUAFIYETI, GEÇICI OLARAK ASKIYA ALINDI

Türkiye'den Güney Kore'ye ziyaretlerde ilk 3 aya kadar vize muafiyeti anlasmasi yapildigini hatirlatan Park, sunlari söyledi:

'COVID-19 salginiyla mücadele stratejisini ‘hizli ve ücretsiz test, kapsamli izleme teknolojisi ve ciddi vakalarin zorunlu izolasyonu’ temellerine oturtan Güney Kore, salgini 20 gün gibi kisa bir sürede kontrol altina almayi basardi. Tüm dünyayi etkisi altina alan COVID-19 salgini nedeniyle alinan tedbirler çerçevesinde vize muafiyeti 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçici bir süreligine askiya alindi. Ancak sunu önemle ifade etmek isteriz ki bu, pandemiyle mücadele kapsaminda alinmis geçici bir uygulamadir ve salginin dünyada da hizini kaybetmesiyle birlikte normale dönecektir. Biz de KTO Istanbul Ofisi olarak, seyahat etmeyi özleyen ve bekleyen herkesi Kore’de agirlamak için sabirsizlaniyoruz. Daha önce de oldugu gibi, pandemi sonrasi için de Kore’nin tanitimina yönelik çalismalarimiza ara vermeden devam ediyoruz. Türkiye’den de tüm seyahat severleri tarih, doga, kültür-sanat ve modern hayatin yeniliklerini bir arada sunan Kore’ye bekliyoruz.”

 

 

 

TURİZM 27.06.2021 12:36:07 0