Haber Detayı
27 Haziran 2021 - Pazar 15:02
 
Yıllardır kanayan yara; Kiraz üreticisi yine zorda
CHP’nin tarımdan sorumlu Genel Başkan Danışmanı, Parti Meclisi Üyesi ve Bursa Milletvekili Sayın Orhan Sarıbal kiraz üreticilerinin sıkıntılarını yerinde gördü, çiftçilerle konuştu.
EKONOMİ Haberi
Yıllardır kanayan yara; Kiraz üreticisi yine zorda

SONTELGRAF / AFYONKARAHİSAR - CHP Afyonkarahisar İl Başkanı Yalçın Görgöz, son günlerde yağan yoğun yağmur ve doludan dolayı kiraz üreticileri çok zor durumda olduğunu belirterek, “Kirazda oluşan çatlaklardan dolayı ürünleri neredeyse yüzde 50 fire verebilir” dedi.

 

CHP Bursa Milletvekili Sarıbal ile birlikte kiraz üreticilerinin bahçelerinde ve meyve alım hallerinde ziyaret ederek sorunlarını dinleyerek çözüm yollarını anlattıklarını ifade eden Başkan Görgöz, şunları ifade etti.

 

“Kiraz üreticileri, 12 ay boyunca ağaçlarına, bahçelerine çocukları gibi baktıklarını ancak ilaç, gübre, elektrik, yakıt ve işçi girdilerinin çok yüksek olduğundan dolayı zarar ettiklerini dile getirdiler.

Özellikle bu yıl, ürünlerinin yağan yağmur ve doludan çok fazla etkilendiğini dile getiren kiraz üreticileri, sigorta çok pahalı olduğu için  yaptıramadıklarını, TARSİM’in de bu konuda yardımcı olmadığını söylediler.”

SİSTEM ÇÜRÜDÜ

 

Orhan Sarıbal, ise TARSİM'in çiftçilerin zararlarını karşılayamadığını, sisteminin "çürüdüğünü" ifade etti.

 

Sarıbal; “Şu anda yüzde 50 zayiat var. Ürünün maliyet fiyatı 10 liraya çıkmış ancak üretici maliyetine bile satamayacak durumda. Yağmurdan dolayı kirazda çatlama var. Bu çatlamayı sigorta kapsamına alma zorunluluğu var. Ama ne yazık ki TARSİM o kadar zorda ki, zarardan kaynaklanan gelecek olan gelir ne yazık ki primi karşılamıyor. Yüzde 50 zarara yüzde 30. Yüzde 60 zarara yüzde 25 gibi zararlar öngörerek ne yazık ki çiftçinin sigorta yapabilme imkanını ortadan kaldırıyor.

Bu ürün ihracat ürünü. Yaşanan olumsuzluklar iklimden kaynaklanıyor. TARSİM’in bu işi yapamadığını çok net biliyoruz. 2020 yılında TARSİM yapma oranı yüzde 14. Yani üreticinin yüzde 86’ı TARSİM sigortası yaptırmıyor. Bu sistemin çürüdüğünü gösterir. Bu yüzde 14 de eğer Tarım Kredi’den, Ziraat Bankası’ndan kredi alıyorsanız, bankalar kredilerini güvence altına almak için zorunlu olarak yaptırıyorlar. TARSİM şu an da çiftçinin ihtiyacına cevap vermiyor. Yeni bir sigorta sisteminin devreye girmesi lazım” diye konuştu.

KİRAZ ÜRETİCİSİNİN YANINDAYIZ

Sarıbal, şunları kaydetti;

Üreticilerimizin her yıl benzer durumu yaşadığını, artık ağaçlarını söküp, kiraz üretimini bırakma noktasına geldiklerini görüyoruz. Bu son derece üzüntü verici bir durum. Üreticimizin yaşadığı sorunların temelinde de çiftçimizin örgütsüz olması yatıyor. Çiftçimiz, üreticimiz örgütlenmeli. Varolan ancak hantallaşmış kooperatifler canlandırılmalı, üreticinin yanında yer alır hale getirilmelidir. Ayrıca Kiraz Birlikleri kurulmalıdır. Üreticin binbir emekle topladığı ürünün değeri, bir eksperin 2 dudağı arasında olmamalıdır.

Biz, sorunların çözümlerini üreticimize, çiftçimize anlatacağız. Yol gösterici olacağız. Bizim görevimiz sadece olumsuzlukları paylaşmak, her yıl benzer sorunlarla karşılaşan çiftçimizin yaşadıkları üzerinde şov yapmak değildir. Bizim görevimiz çözüm üretmektir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yıllardır, kanayan, yara;, Kiraz, üreticisi, yine,
Yorumlar
Haber Yazılımı