Haber Detayı
10 Şubat 2021 - Çarşamba 20:51
 
Vitamin takviyeleri gerçekten yararlı mı?
Johns Hopkins araştırmacıları, multivitamin veya başka bir vitamin veya mineral takviyesi almanın işe yarayıp yaramadığına odaklanan bir araştırmanın sonuçlarını yayınladı. Araştırmada elde edilen ilginç bulgular paylaşıldı ve takviyelerin yararı gözden geçirildi.
SAĞLIK Haberi
Vitamin takviyeleri gerçekten yararlı mı?

Johns Hopkins araştırmacıları, Annals of Internal Medicine dergisinde “Yeter: Vitamin ve Mineral Takviyelerine Para Harcanmasını Durdurun” başlıklı bir yazıda 6 bin erkeğin 12 yıl boyunca zihinsel işleyişini ve multivitamin kullanımını izleyen bir araştırmaya yer verdiler. Araştırmada, multivitaminlerin hafıza kaybı veya yavaşlayan düşünme gibi zihinsel düşüş riskini azaltmadığı sonucuna ulaşıldı. Tüm Amerikalı yetişkinlerin yarısı - 65 yaş ve üstü olanların yüzde 70'i dahil - düzenli olarak bir multivitamin veya başka bir vitamin veya mineral takviyesi alıyor. Toplam fiyat etiketi yılda 12 milyar doları aşıyor — Johns Hopkins beslenme uzmanlarının söylediği paranın meyve, sebze, tam tahıllar ve az yağlı süt ürünleri gibi besin açısından paketlenmiş gıdalara daha iyi harcanabileceğini söylediği para.

ARAŞTIRMADA ELDE EDİLEN KANITLAR

Johns Hopkins araştırmacıları, Annals of Internal Medicine dergisinde “Yeter: Vitamin ve Mineral Takviyelerine Para Harcanmasını Durdurun” başlıklı bir başyazıda, çok yakın tarihli üç çalışma da dahil olmak üzere takviyeler hakkındaki kanıtları gözden geçirdiler:

• 450.000 kişiyi içeren ve multivitaminlerin kalp hastalığı  veya kanser riskini azaltmadığını  bulan bir araştırmanın analizi.

• 5,947 erkeğin 12 yıl boyunca zihinsel işleyişini ve multivitamin kullanımını izleyen bir araştırma, multivitaminlerin hafıza kaybı veya yavaşlayan düşünme gibi zihinsel düşüş riskini azaltmadığını buldu.

• 55 aya kadar yüksek doz multivitamin veya plasebo alan 1.708 kalp krizinden kurtulan kişi üzerinde yapılan bir çalışma. Daha sonraki  kalp krizi , kalp ameliyatı ve ölüm  oranları iki grupta benzerdi .

Araştırmacılar, multivitaminlerin kalp hastalığı, kanser, bilişsel gerileme (hafıza kaybı ve yavaş düşünme gibi) veya erken ölüm riskini azaltmadığı sonucuna vardı. Ayrıca, önceki çalışmalarda, E vitamini ve beta-karoten takviyelerinin özellikle yüksek dozlarda zararlı göründüğünü belirttiler.

Johns Hopkins Welch Önleme, Epidemiyoloji ve Klinik Araştırma Merkezi direktörü Larry Appel, "Haplar daha iyi sağlık ve kronik hastalıkların önlenmesi için bir kısayol değildir" diyor  . "Diğer beslenme önerilerinin faydaları konusunda çok daha güçlü kanıtları var - sağlıklı bir diyet yemek, sağlıklı bir kiloyu korumak ve yediğiniz doymuş yağ, trans yağ, sodyum ve şeker miktarını azaltmak."

Appel, istisnanın çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar için ek folik asit olduğunu söylüyor. “Folik asit, kadınlar hamilelikten önce ve erken gebelik sırasında aldıklarında bebeklerde nöral tüp kusurlarını önler. Bu yüzden genç kadınlar için multivitaminler öneriliyor. " Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, üreme çağındaki tüm kadınların günlük 400 mikrogram folik asit almasını önermektedir. Appel, bir multivitamin içindeki demir miktarının, çocuk doğurma potansiyeli olan kadınlar için de faydalı olabileceğini ekliyor.

Appel, "Diğer takviyeleri önermiyorum" diyor. "Sağlıklı bir diyet uygularsanız, ihtiyacınız olan tüm vitamin ve mineralleri yiyeceklerden alabilirsiniz."

TAKVİYELER YERİNE SAĞLIKLI BESİNLER

Kepekli tahıllar: Tam buğday, esmer pirinç ve arpa gibi tahıllar , kepek ve iç tohum olarak adlandırılan lif bakımından zengin dış kabuğa sahiptir. Vitaminler, mineraller ve iyi yağlar sağlar. Tam tahıllı garnitürler, tahıllar, ekmekler ve daha fazlasını seçmek kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve kanser riskini azaltabilir ve sindirimi de iyileştirebilir.

Doymuş yağ: Tereyağı, tam yağlı süt, dondurma, tam yağlı peynir, yağlı etler, kümes hayvanları derisi, hurma ve hindistancevizi yağlarında bol miktarda bulunan bir yağ türü. Doymuş yağ, kan dolaşımınızda kalbi tehdit eden LDL kolesterol seviyelerini yükseltir. Ayrıca vücudunuzun kan şekerini kolayca emme yeteneğini de etkileyebilir. Doymuş yağı sınırlamak, kalp hastalığı riskinizi kontrol etmenize yardımcı olabilir.

Omega-3 yağ asitleri: Vücudun beyin hücresi zarlarını oluşturmak için kullandığı sağlıklı çoklu doymamış yağlar. Temel yağlar olarak kabul edilirler çünkü vücudumuz bunlara ihtiyaç duyar, ancak bunları kendi başına yapamaz; onları yiyecek veya takviye yoluyla almalıyız. Somon, ton balığı ve uskumru gibi yağlı balıkların yanı sıra ceviz, keten tohumu ve kanola yağında bulunan omega-3 bakımından zengin ve doymuş yağ oranı düşük bir diyet, kalp hastalığı, felç, kanser ve iltihaplı bağırsak hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Multivitaminler, farklı vitamin ve mineraller içeren takviyeler faydalı mı?
Yorumlar
Haber Yazılımı