Haber Detayı
07 Ekim 2021 - Perşembe 07:10
 
Vergi beyan etmeyen 975 fenomene inceleme
Sosyal medya platformları üzerinden elde edilen ancak bu gelirleri Maliye’ye bildirmediklerin belirlenen 975 kişi hakkında inceleme başlatıldı.
GÜNDEM Haberi
Vergi beyan etmeyen 975 fenomene inceleme

Sergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik yapılmasını öngören yasa teklifi ile sosyal medya platformları üzerinden elde edilen, gelirleri 650 bin lirayı aşmayan kazançlarda yüzde 15 stopaj ödenecek. Dünya'dan Canan Sakarya'nın haberine göre söz konusu maddenin komisyondaki görüşmeleri sırasında milletvekillerinin sorularını yanıtlayan ve düzenleme hakkında komisyona bilgi veren Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı İdris Şenyurt, kayıtlı olarak faaliyette bulunanların şu anda kazançları üzerinden ödedikleri verginin yüzde 16- 17 civarında olduğunu, yüzde 15’lik stopajın da buna göre belirlendiğini belirterek, oranın yüksek belirlenmesi durumunda bu kişilerin yurtdışında faaliyette bulunabildiklerini kaydetti.

Yasa teklifiyle 650 bin liraya kadar getirilen istisnanın gerçek kişiler için geçerli olduğunu anlatan Şenyurt, kişinin Türkiye’de yerleşik olması gerektiği bilgisini de verdi.  

Sosyal medyadan 20 bin kişi gelir elde ediyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından Komisyona sunulan etki analizine göre, 2020 yılında yaklaşık 20 bin kişinin sosyal medya platformlarından gelir elde ettiği görüldü. 100 bin lirayı aşan gelir elde eden 975 kişi hakkında inceleme başlatıldı. Bu incelemelerde 404,7 milyon lira matrah farkı tespit edildi. 72 milyon lira vergi tarhiyatı yapıldı.  2018, 2019 ve 2020 yıllarında yapılan bu çalışmalarda, sadece bir sosyal medya platformu işleticisi üzerinden ortalama 14 bin kişinin yaklaşık 4 milyar lira hasılat elde edildiği görüldü.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Vergi, beyan, etmeyen, 975, fenomene, inceleme,
Yorumlar
Haber Yazılımı