Haber Detayı
21 Mart 2021 - Pazar 17:53
 
TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı yapıldı
2021 TUS Temel Tıp Bilimleri Testi saat 10.15'te, 2021 TUS Klinik Tıp Bilimleri Testi saat 14.45'te başladı ve her iki sınav da 150 dakika sürdü. 2021 Yılı TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı bugün yapıldı. Sınavın ardından adaylar soru ve cevapların yayınlanmasını bekliyor.
EĞİTİM Haberi
TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı yapıldı

SONTELGRAF / İZMİR - 2021 TUS Temel Tıp Bilimleri Testi saat 10.15'te, 2021 TUS Klinik Tıp Bilimleri Testi saat 14.45'te başladı ve her iki sınav da 150 dakika sürdü. 2021 Yılı TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı bugün yapıldı. Sınavın ardından adaylar soru ve cevapların yayınlanmasını bekliyor.

 

2021 Yılı TUS ve STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem Sınavı'na katılan adaylara Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT)'nde Anatomi, Histoloji ve Embriyoloji, Fizyoloji, Tıbbi Biyokimya, Tıbbi Mikrobiyoloji, Tıbbi Patoloji, Tıbbi Farmakoloji, Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT)’nde Dâhiliye Grubu, Pediatri, Cerrahi Grubu, Kadın Hastalıkları ve Doğum konularından sorular soruldu.

 

Bugün yapılan 2021 Yılı TUS (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş) 1. Dönem Sınavı ve 2021 Yılı STS (Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit) 1. Dönem Sınavı Temel Tıp Bilimleri Testi (TTBT) ve Klinik Tıp Bilimleri Testi (KTBT) olmak üzere iki alt sınavdan oluştu.

 

Bugün yapılan 2021-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem (Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit) Sınavı 1. Aşama ve 2. Aşama olmak üzere iki bölümden oluştu.

 

2021-TUS 1. Dönem (Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş) Sınavı ve 2021-STS Tıp Doktorluğu 1. Dönem (Tıp Doktorluğu Alanında Yurtdışı Yükseköğretim Diploma Denkliği İçin Seviye Tespit) Sınavı 21 Mart 2021 tarihinde yapıldı. Başvurular 2 Şubat 2021 tarihinde başladı 10 Şubat 2021 tarihinde sona erdi. Geç başvuru tarihi 18 Şubat 2021 olarak belirlendi. Sonuçlar 15 Nisan 2021 tarihinde açıklanacak.

 

TUS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

 

TUS'a ilişkin tüm hesaplama, değerlendirme ve yerleştirme işlemleri bilgisayar ortamında yapılacak. Çoktan seçmeli sorulardan oluşan Mesleki Bilgi Sınavında, adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek. Bu ham puanlar, her test için ayrı olmak üzere, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

 

 

STS DEĞERLENDİRME İŞLEMLERİ

 

Sınav kitapçığında yer alan cevap alanları, ÖSYM’de optik okuyucu ile okunacak ve bilgisayar ortamında değerlendirilecek. Adayların iki testin her birindeki sorulara verdikleri doğru ve yanlış cevaplar ayrı ayrı toplanacak, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanlar elde edilecek.

 

Bu ham puanlar 100 üzerinden puanlara dönüştürülerek adayların ilgili aşama için STS puanları olacak. Tıp Doktorluğu alanından sınavın 1. Aşamasına giren adaylara STS 1. Aşama Puanı, 2. Aşamasına giren adaylara STS 2. Aşama Puanı hesaplanacak. Sınavdan sonra ÖSYM Başkanlığı veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: TUS, ve, STS, Tıp, Doktorluğu, 1., Dönem, Sınavı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı