Haber Detayı
13 Temmuz 2021 - Salı 23:14
 
Türkiye’de kuraklık olağanüstü boyutlarda
Meteoroloji'nin yayınladığı raporlarda sıcaklıkların giderek arttığı, yağışların azaldığı ve kuraklık boyutlarının hızla yükseldiği belirtilerek, tedbir alınması isteniyor.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’de kuraklık olağanüstü boyutlarda

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM), haziran ayı sıcaklık ve yağış değerlendirmesi raporlarının ardından, bu kez haziran ayı ve son bir yıllık döneme ait kuraklık durumunu gösteren haritaları yayımladı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün meteorolojik kuraklık ölçümlerinin yapıldığı haritalarına göre,  Türkiye’de kuraklık olağanüstü boyutlarda. Meteoroloji’nin son üç aylık haritalarında, ülkenin doğusu, güney Ege ve Aksaray, 'olağanüstü kurak' alanlar olarak gösteriliyor. En son geçen mayısta yayımlanan haritalara göre, ülke genelindeki 'olağanüstü kurak' bölgelerin ciddi düzeyde artış yaşandı. Sputnik.com’daki habere göre, Meteoroloji'nin temmuz ayının ilk haftasında yayımlanan sıcaklık ve yağış değerlendirmesine ilişkin raporlarda ise Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindeki yağışların yüzde 98'e varan düşüşler gösterdiği ortaya konuldu. Sıcaklıkların giderek arttığı, yağışların da azaldığı bu süreçte meteorolojik kuraklık boyutları da hızla yükseliyor.

ÜLKENİN YARISI OLAĞANÜSTÜ KURAK

İki farklı metoda göre ölçümler yapılarak hazırlanan 2021 Haziran Ayı Meteorolojik Kuraklık Durumu haritalarında SPI metodu sonuçlarına göre Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere ülkenin doğusu, güney Ege ve Aksaray 'olağanüstü kurak' gösterildi.

En son geçen Mayıs'ta yayımlanan haritalara göre, ülke genelindeki 'olağanüstü kurak' bölgelerin ciddi düzeyde arttığı gözlendi.

Iğdır ve güneyi, Trabzon çevresi, İç Anadolu'nun doğu kısımları, İzmir'in güneyinden itibaren Muğla, Antalya, Karaman, Konya, Adana, Hatay civarları ise 'çok şiddetli kurak', 'şiddetli kurak' ve 'orta kurak' olarak nitelendirilirken bu bölgelere yakın bazı bölgeler de 'hafif kurak' olarak haritada yer alıyor.

Isparta, Burdur, Manisa, Kütahya, Uşak, Afyonkarahisar, Karadeniz'in batı iç kesimleri normal, Samsun'dan Marmara Bölgesi'ne doğru olan bölge illeri ise hafif, orta, çok ve aşırı nemli gösterildi.

 BİRÇOK BÖLGE 'ŞİDDETLİ KURAK' TEHLİKESİ YAŞIYOR

PNI metoduna göre hazırlanan haritada da meteorolojik kuraklığın boyutları göz önüne seriliyor. Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz'in büyük bölümü, Kuzey Ege ve Denizli'nin bir bölümü Haziran ayında 'şiddetli kurak' olarak yer alıyor. Son üç aylık haritada ise 'şiddetli kurak' bölgeler, Doğu Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri, Akdeniz, Kuzey Ege ve İç Anadolu'nun güney kesimleri 'şiddetli kurak' tehlikesi yaşıyor.

 SUYUN MUTLAKA TASARRUF EDİLMESİ GEREKİYOR

Haritalara göre olağanüstü şiddetli kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya olunduğunu belirten Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Doktor Erol Kesici, bir dizi uyarılarda bulundu. Hem tüketim hem de su kullanımında her alanda ciddi tasarruf önlemleri alınması ve insanların israftan kaçınması uyarısında bulunan Kesici, bazı tarım ürünlerinin üretimi için kullanılan su miktarlarını ise şöyle sıraladı: "1 kilogram domates için 184 litre su, 1 kilogram havuç için 133 litre su, 1 portakal (100 gram) için 50 litre su, 1 elma (100 gram) için 70 litre su, 1 kilogram kırmızı et için 15 bin 455 litre su (813 damacana), 1 hamburger (150 gram biftek) için 2 bin 325 litre su, 1 kilogram kahve için 21 bin litre su, 1 fincan kahve (7 gram) için 140 litre su."

 MGM, Standart Yağış İndeksi (SPI - Standardized Precipitation Index) ve Normalin Yüzdesi Metodu (PNI - Percent of Normal Index) şeklinde iki farklı metotla meteorolojik kuraklık haritalarını hazırlıyor.

PANDEMİ İKLİM KÖTÜLEŞMESİNİ ENGELLEYEMEDİ

Öte yandan, Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO) ve geniş bir ortaklar ağı tarafından derlenen yeni rapora göre, pandemiye bağlı ekonomik yavaşlama, iklim değişikliği faktörlerini ve hızlanan etkileri frenleyemedi. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün (MGM), yayınladığı bir raporda göre, iklim değişikliği göstergeleri ve etkileri 2020'de kötüleşti. Rapora göre, kötüleşmenin “2020’nin La Niña'nın soğutma etkisine rağmen en sıcak üç yıldan biri olduğuna” yer verildi. Söz konusu rapordan bazı başlıklar şöyle:  Aşırı hava koşulları ve COVID-19’un birleşik etkisi durumu kötüleştirdi New York / Cenevre, 19 Nisan 2021 (WMO)- COVID-19 ile birleşen aşırı hava koşulları 2020'de milyonlarca insan için çifte darbe oldu.”

2011-2020, KAYDEDİLEN EN SICAK ON YIL OLDU

Küresel İklimin Durumu 2020 raporu, sera gazı konsantrasyonları, artan kara ve okyanus sıcaklıkları, deniz seviyesinin yükselmesi, eriyen buz, buzulların geri çekilmesi ve aşırı hava olayları dahil olmak üzere iklim sisteminin göstergelerini belgeliyor. Ayrıca sosyo-ekonomik kalkınma, göç ve yerinden edilme, gıda güvenliği ve kara ve deniz ekosistemleri üzerindeki etkilere de dikkat çekiyor. 2020, La Niña’nın soğutucu etkisine rağmen kaydedilen en sıcak üç yıldan biri oldu. Küresel ortalama sıcaklık, sanayi öncesi (1850-1900) seviyesinin yaklaşık 1,2 °C üzerindeydi. 2015'ten bu yana geçen altı yıl, kayıtlardaki en sıcak altı yıl ve 2011-2020, kaydedilen en sıcak on yıl oldu. WMO Genel Sekreteri Prof. Petteri Taalas, “Dünya Meteoroloji Örgütü'nün iklim değişikliğine ilişkin öngörülen endişeler nedeniyle 1993'te ilk iklim durumu raporunu yayınlamasının üzerinden 28 yıl geçti.

Okyanus alanının 80'inden fazlası 2020'de en az bir denizel sıcak hava dalgası yaşadı. "Güçlü" denizel sıcak hava dalgaları yaşayan okyanus yüzdesi ( 45), "orta" şiddette denizel sıcak hava dalgaları yaşayanlardan ( 28) daha yüksekti

En az gelişmiş ülkelerin gözlem sistemlerinde büyük boşluklar var ve son teknoloji hava, iklim ve su hizmetlerinden yoksunlar.

 

Yılda 200 Gt buz kaybı, Ren Nehri'nin Avrupa'daki yıllık deşarjının yaklaşık iki katına denk gelmektedir.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Türkiye’de, kuraklık, olağanüstü, boyutlarda,
Yorumlar
Haber Yazılımı