Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 22:54
 
Tunus polisi, devlet ajansı gazetecileri ile çatıştı
Tunus’ta resmi devlet ajansı Tunus Afrika Press’in (TAP) yeni atanan genel müdürünü protesto eden ajans çalışanı gazetecilerle polis arasında çatışma çıktı.
DÜNYA Haberi
Tunus polisi, devlet ajansı gazetecileri ile çatıştı

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - Tunus’ta resmi devlet ajansı Tunus Afrika Press’in (TAP) yeni atanan genel müdürünü protesto eden ajans çalışanı gazetecilerle polis arasında çatışma çıktı.

Yahoo’nun haberine göre, yeni atamanın editöryal bağımsızlıklarına zarar vereceğini ileri süren onlarca gazeteci ajans genel merkezi önünde toplanarak yeni genel müdür Kmil ben Yunus’un içeri girmesini önlemeye çalıştı.

 

Ancak daha sonra polis yeni müdürün zorla içeri soktu.

 

Gazeteciler, yeni genel müdürü ben Yunus’un İslamcı Ennahda partisine çok yakın olduğunu, ülkeye demokrasiyi getiren 2011 devriminden önce basını kontrol altında tutmaya çalıştığını belirterek, “TAP özgürdür, polis gitmeli” diye sloganlar attı. Ben Yunus, iki iddiayı da reddederek, BBC dahil eski çalıştığı yerlere dikkat çekerek, siyasi olarak bağımsız olduğunu savundu.

 

Hükümeti Meclis’te Ennahda’nın desteğine ihtiyaç duyan Başbakan Hichem Mechichi, atamanın tamamen idari bir hareket olduğunu ve hiçbir şekilde TAP’ın editöryal tutumuna müdahale amacı taşımadığını söyledi.

 

Devrimden önce tamamen resmi kaynaklara dayanan bir devlet propaganda aracı olan TAP, devrimden sonra Arap dünyasında nadir görülen editöryal bağımsızlığı olan bir haber ajansı haline gelmişti.

 

Gazeteciler Sendikası ise eğer hükümet ben Yunus’u geçir çekmezse 22 Nisan’da Tunus’un ilk gazeteci grevini başlatmaya çağırdı. Hükümet ise geri adım atmayacağını açıkladı. (ajansbizim)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yerel Haber,Tunus, polisi,, devlet, ajansı, gazetecil
Yorumlar
Haber Yazılımı