Haber Detayı
04 Temmuz 2021 - Pazar 08:46
 
Tosuncuk, Emniyet’te 4 gün sorgulanacak
‘Tosuncuk’ lakaplı "Çiftlik Bank" kurucusu Mehmet Aydın Türkiye'ye getirildi. Başsavcılık: 4 gün gözaltı süresi verdiği Aydın'ın hakkında bugüne kadar iki ayrı kamu davası açıldı, soruşturma devam ediyor
ASAYİŞ Haberi
Tosuncuk, Emniyet’te 4 gün sorgulanacak

Üç yıldır "firari" olan ve kırmızı bültenle aranan Çiftlik Bank kurucusu "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya’da teslim olmasının ardından, Türkiye'ye getirildi. ANKA’nın haberine göre, üç yıldır "firari" olan ve kırmızı bültenle aranan Çiftlik Bank kurucusu "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın, Brezilya’da teslim olmasının ardından, Türkiye'ye getirildi.

"Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "dolandırıcılık" gibi çeşitli suçlamalar ve binlerce yıl hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Mehmet Aydın, Türkiye'nin talebi üzerine Brezilya tarafından sınır dışı edilmiş ve THY'nin TK16 sefer sayılı uçağıyla, Türkiye saatiyle saat 09.40'da Guarulhos Uluslararası Havalimanı'ndan hareket etmişti.

Mehmet Aydın'ı taşıyan THY uçağı İstanbul Havalimanı'na saat 22.10'da indi. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla gözaltına alınan Aydın, sağlık kontrolünden geçirilerek, Gaziosmanpaşa Adliyesi'nin havalimanındaki ek binasına götürüldü. Aydın daha sonra, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstanbul Havalimanı Şube Müdürlüğü'ne getirildi.

BİNLERCE KİŞİ MADDİ ZARAR UĞRATILDI

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 4 gün gözaltı süresi verdiği Aydın'ın buradaki işlemlerinin ardından İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürülmesi bekleniyor. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da konuyla ilgili bir açıklama yaptı. Açıklamada, şöyle denildi: "Kamuoyunda 'Çiftlik Bank' adıyla bilinen ve gelir getirme vaadiyle binlerce vatandaşın maddi zarara uğramasına neden olan oluşuma ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığımızca 'Suç işlemek amacıyla örgüt kurmak, suç örgütüne üye olmak, bilişim sistemlerini araç olarak kullanarak ve ticari şirketlerin faaliyeti kapsamında nitelikli dolandırıcılık yapmak ile suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklamak' suçlarından başlatılan soruşturmalar kapsamında çok sayıda şüpheli hakkında bu tarihe dek iki ayrı kamu davası açılmış olup, ayrıca henüz yakalanmayan veya haklarındaki deliller toplanmamış olan şüphelilere ilişkin bir soruşturmamız da devam etmektedir."

77 BİN 843 KİŞİDEN 511 MİLYON TL TOPLANDI

Anadolu 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ve 3 bin 762 kişinin şikayetçi olduğu "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak" ve "dolandırıcılık" davasında Mehmet Aydın, ağabeyi Fatih Aydın, Cengiz Samur ve Osman Naim Kaya'nın da aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanık için 22 bin 580'er yıl hapis cezası isteniyor. Davaya 14 Eylül'de devam edilecek.

Para yatıranlara daha fazlasını verme vaadiyle kurulan Çiftlik Bank sistemine 77 bin 843 kişinin para yatırdığı ileri sürülüyor. Yatırdıkları parayı geri alamayınca dolandırıldığını anlayanların şikayeti üzerine gerekli incelemeler başlatılırken, Sermaye Piyasası Kurulu'nun raporuna göre 77 bin 843 kişiden 511 milyon TL toplandı. 62 bin 877 kişiye 393. 3 milyon TL ödeme yapıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Tosuncuk,, Emniyet’te, 4, gün, sorgulanacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı