Haber Detayı
27 Haziran 2021 - Pazar 22:55
 
TGS: Gazeteciler görevlerini yapamaz hale getirildi
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından ''gazetecilerin görevlerini yapamaz hale getirildiğini'' açıkladı.
GÜNDEM Haberi
TGS: Gazeteciler görevlerini yapamaz hale getirildi

SONTELGRAF / İSTANBUL - Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), İçişleri Bakanlığı genelgesinin ardından ''gazetecilerin görevlerini yapamaz hale getirildiğini'' açıkladı. 

 

TGS'den ''Tüm basın emekçilerine çağrımızdır'' başlığıyla yapılan açıklamada şunlara yer verildi:

 

''Türkiye’de haklarını aramak için sokağa çıkan yurttaşları takip eden gazeteciler görevlerini yapamaz hale getirildi. İçişleri Bakanlığı’nın gösterileri izleyen gazetecilerin kayıt almasını engellemeye yönelik genelgesinin ardından yaşananlar tehlikeli bir boyuta ulaştı. Artık gazeteciler görevlerini yaparken şiddet görüyor ve ölümle yüz yüze kalıyor.

 

ABD’de polis şiddeti nedeniyle hayatını kaybeden George Floyd’un ölüm şekli tüm dünyada infial uyandırmış olmasına rağmen, ülkemizde güvenlik görevlilerinin bunu örnek almaya başladığını, protestocuların ve gazetecilerin boynuna yerde dizleriyle bastırarak nefes alamaz hale getirdiklerine şahit olduk.

 

LGBTİ+ hareketinin Cumartesi günü Taksim’de yapmak istediği gösteri sırasında da benzer bir tabloyu yaşadık. Protestoları takip eden AFP Foto Muhabiri Bülent Kılıç’ı haksız ve hukuksuz şekilde gözaltına almaya çalışan polis, yere yatırdığı Kılıç’ın boynuna diziyle bastırarak ölümle sonuçlanabilecek bir uygulamaya imza attı.

 

Bu kabul edilemez tutumu şiddetle kınıyoruz. Tepkimizi dile getirmek, kameralarımızı, fotoğraf makinelerimizi, not defterlerimizi bırakarak protesto etmek için sizleri İstanbul Valiliği’nin önüne çağırıyoruz. Gazetecilere şiddet uygulanmasını kanıksamayacağız, asla kabul etmeyeceğiz.''

 

Açıklamada, 29 Haziran Salı günü saat 14:00'te İstanbul Valiliği önündeki eyleme katılma çağrısı yapıldı. (ajansbizim)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, TGS:, Gazeteciler, görevlerini, yapamaz, hale, getiri
Yorumlar
Haber Yazılımı