Haber Detayı
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 09:38
 
TESK Genel Başkanı Palandöken: Karayollarında tesis sayısı artırılmalı
Yolcu ve yük taşıyan araç sürücülerinin belli aralıklarla dinlenmeleri gerektiğini ancak yeterli tesis bulamadıklarını belirten TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: Hem dinlenme tesisi, hem de cep denilen dinlenme alanları gibi yerlerin sayısı artırılmalı
TURİZM Haberi
TESK Genel Başkanı Palandöken: Karayollarında tesis sayısı artırılmalı

SONTELGRAF

 Sürekli olarak 4,5 saatten fazla araç kullanması yasak olan sürücülerin karayollarında yeterli tesis bulamadıklarını belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, şoför esnafı öncelikli olmak üzere yolculuk yapan herkes için karayollarındaki dinlenme tesislerinin ve alanlarının yetersiz kaldığını söyledi. Palandöken, “Yük veya yolcu taşımacılığı yapan esnafımızın devamlı 4,5 saatten fazla araç sürmesi yasak olduğu için karayollarında dinlenmek zorundalar fakat dinlenme alanları yetersiz kalıyor. Hem yük hem yolcu taşımacılığı yapan esnafımız için hem de şahsi aracı ile yolculuk yapan vatandaşlar için dinlenme tesisi, cep denilen dinlenme alanları gibi yerlerin sayısı artırılmalı” dedi.

 ŞOFÖR ESNAFIMIZIN FAZLA SEÇENEĞİ YOK

Karayollarında dinlenme alanlarının ve tesislerinin artırılmasının şoför esnafımızın ve trafiğin yararına olacağını hatırlatan Palandöken, şunları kaydetti: “Yük taşımacılığı yapan esnafımız ile yolcu taşımacılığı yapan esnafımızın bir günde toplam 9 saatten fazla, peş peşe 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasak. Yük taşımacılığı yapan ve azami ağırlığı 3,5 ton ve üzerinde olan araçların şoförleri ile ticari amaçla yolcu taşımacılığı yapan ve taşıma kapasitesi şoförü dahil 9 kişiyi geçen araçların şoförlerinin 24 saatlik herhangi bir sürecinde 9 saatten fazla ve 4,5 saatten fazla araç sürmeleri yasak. Yönetmelik gereği dinlenmesi gereken şoför esnafımızın ise kara yollarında çok fazla seçeneği yok. Bu nedenle yol kenarlarında dinlenme tesislerinin, cep diye tabir ettiğimiz boşluk alanların artırılması hem şoför esnafımız, hem yolculuk yapan tüm şoförler ve kendi aracı ile yolda olanlar için daha faydalı olacaktır.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: TESK, Genel, Başkanı, Palandöken:, Karayollarında, tesis, sayısı, artırılmalı,
Yorumlar
Haber Yazılımı