Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 23:07
 
Stoltenberg: Rusya askerî yığınağına son vermeli
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna içinde ve sınırında yaptığı askerî yığınağına hemen son vermesi gerektiğini söyledi.
DÜNYA Haberi
Stoltenberg: Rusya askerî yığınağına son vermeli

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - NATO Genel Sekreteri, Rusya'yı uluslararası sorumluluklarına uymaya çağırdı ve NATO'nun Kırım'ın Rusya tarafından ilhakını tanımayacağını belirtti.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel'de bugün NATO karargâhını ziyaret ederek NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ile görüştü.

 

Stoltenberg, görüşmeden sonra düzenlenen basın toplantısında, Rusya'nın Ukrayna sınırına son günlerde askeri yığınak yaptığını ve bu durumu endişeyle izlediğini belirtti.

 

Stoltenberg, bunun Kırım'ın 2014'te Rusya tarafından yasa dışı ilhakından bu yana en büyük askeri yığınak olduğunu öne sürerek, son günlerde Ukrayna'nın doğusundaki çatışmalarda birçok Ukrayna askerinin öldüğünü söyledi.

 

Stoltenberg, “Rusya'nın askeri yığınağı gayrimeşru, açıklanması mümkün değil ve derin kaygıya yol açmaktadır. Rusya, Ukrayna içinde ve çevresindeki bu yığınağına hemen son vermelidir. Provokasyonları durdurmalı ve gerginliği azaltmalıdır” dedi.

 

NATO Genel Sekreteri, Rusya'yı uluslararası sorumluluklarına uymaya çağırdı ve “NATO'nun Ukrayna'nın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine desteği sarsılmazdır. Rusya'nın Kırım'ı yasa dışı olarak ilhak etmiş olmasını kabul etmeyeceğiz” diye ekledi. (ajansbizim)

Kaynak: Editör:
Etiketler: Stoltenberg:, Rusya, askerî, yığınağına, son, vermeli,
Yorumlar
Haber Yazılımı