Haber Detayı
26 Şubat 2021 - Cuma 11:43
 
Sosyal medyaya sıkı denetim geliyor
Hindistan'da sosyal medya platformlarına yeni kurallar getirilecek. Uzmanlar, bunun kullanıcıların mahremiyetini ihlal edebileceği yönünde endişeli.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
Sosyal medyaya sıkı denetim geliyor

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - Ülke çapında aylardır devam eden çiftçi protestoları ile ilgili paylaşımlarda bulunan 1178 hesabın kapatılması ya da engellenmesi için Twitter’dan talepte bulunan Hindistan, sosyal medyayı denetim altına alacak adımlar atıyor. Uzmanlar, yeni sosyal medya düzenlemelerinin, ifade özgürlüğünü ve kullanıcı mahremiyetini olumsuz etkileyeceğini savunuyor ancak Hint yönetiminden yapılan açıklamada, sosyal medya şirketlerinin talep edildiğinde "zararlı içeriklerin" kaynağını bildirmesi gerekeceği belirtildi.

 

UZMANLAR ENDİŞELİ

 

 Hindistan'da sosyal medya platformlarına yönelik yeni kurallar getirileceği bildirildi. Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanı Ravi Shankar Prasad ile Bilgi ve Yayın Bakanı Prakash Javadekar, başkent Yeni Delhi'de düzenledikleri ortak basın toplantısında, Bilgi Teknolojisi Kuralları 2021 adlı taslak düzenlemeyi açıkladı. NTV’deki habere göre, Prasad, bu kapsamda, sosyal medya şirketlerinin talep edildiğinde "zararlı içeriklerin" kaynağını bildirmesi gerekeceğini söyledi. Uzmanlar, Hint yönetiminin yeni sosyal medya düzenlemelerinin, ifade özgürlüğünü ve kullanıcı mahremiyetini olumsuz etkileyeceğini savunuyor.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sosyal, medyaya, sıkı, denetim, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı