Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:14
 
‘Son bir yılda yem fiyatları yüzde 100 arttı’
Ekonomik krizin tüm sektörleri etkilediğini ancak tarım ve hayvancılıktaki etkisinin çok büyük olduğunu belirten İyi Parti Milletvekili Tatlıoğlu: “AKP, tarımın stratejik bir sektör olduğunun farkında değil”
SİYASET Haberi
‘Son bir yılda yem fiyatları yüzde 100 arttı’

Tüm sektörlere yansıyan ekonomik krizin etkilerinin hayvancılıkta daha belirgin olduğunu belirten İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, tarım politikalarının acilen değişmesi gerektiğini vurguladı. İYİ Parti’li Tatlıoğlu, “Gübre fiyatı son bir yılda yüzde 100 arttı, hayvancılık bitme noktasına geldi” dedi. Tatlıoğlu, seçim bölgesi Bursa’da, hayvancılıkla ilgili bir dizi temas ve incelemelerde bulundu. Daha sonra değerlendirmelerde bulunan Tatlıoğlu, gübre ve yem fiyatlarındaki artışlara dikkat çekti.

TARIM POLİTİKALARI ACİLEN DEĞİŞMELİ

Tüm sektörler gibi hayvancılık sektörünün de zor günler geçirdiğini belirten İsmail Tatlıoğlu’nun değerlendirmelerinden öne çıkan bazı başlıklar şöyle: “Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı verilere göre son bir yılda gübre fiyatı yüzde 41,78 arttı. Gerçekte artış yüzde 100 civarında. Hayvancılık bitme noktasına geldi. İktidarla birlikte tarım politikaları da acilen değişmeli. Son bir yılda yem fiyatları yüzde 100 artmış durumda. 65 liradan 145 liraya yükseldi. Hayvancılık bitme noktasına geldi. Verilen krediler, besicileri daha zor duruma düşürmenin ötesine gidemiyor. İktidarla birlikte tarım politikaları da acilen değişmeli.”

TARIM STRATEJİK BİR SEKTÖR  

Gübre ve yem fiyatlarında çiftçilerin rakamlarının devletin resmi rakamlarından çok fazla olduğunun altını çizen ve bunun neredeyse iki katı olduğunu belirten Tatlıoğlu, sözlerine şöyle devam etti: “TÜİK’in bugün açıkladığı verilere göre; son bir yılda gübre fiyatı yüzde 41,78 arttı. Gerçekte artış yüzde 100 civarında. Geçtiğimiz hafta bakan Pakdemirli’nin yaptığı açıklamalar, tarımın nasıl biz vizyonla yönetildiğini ortaya koyuyor. Tarım Bakanı, esasen çiftçinin zararına hayvan kestiğini bir anlamda itiraf etmiştir. Yem fiyatlarındaki bu artış, besicilerimizi çok zor duruma düşürüyor. Fabrika yeminde hammadde bakımından yüzde 50-60 dışa bağımlı olduğumuzu düşündüğümüzde durumun vahameti ortaya çıkıyor. Bu yıl da vatandaşımız kurbana hasret. AKP, tarımın stratejik bir sektör olduğunun farkında değil. 19 yılda yapılan icraat bunun açık göstergesi.”

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: ‘Son, bir, yılda, yem, fiyatları, yüzde, 100, arttı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı