Haber Detayı
14 Şubat 2021 - Pazar 17:00
 
Soğuk kış havasında gözlerinizi unutmayın
Soğuk hava, kuru dış hava ve kuru iç ortam ısısının tümü gözün susuz kalmasına neden olur ve bu, ağrı ve şişme, bulanık görme, kaşınma veya yanma hissi ve hatta vücudunuz kuruluğu telafi etmeye çalışırken gözlerde yaşlanma gibi semptomlara yol açabilir
SAĞLIK Haberi
Soğuk kış havasında gözlerinizi unutmayın

.

SONTELGRAF-Soğuk hava geldiğinde yüzünüzü korumak için atkınızı, parmaklarınızı sıcak tutmak için eldivenlerinizi ve sıcak ve kuru tutmak için çizmelerinizi çıkarmayı hatırlamak kolaydır. Ama soğuk kış havasında gözlerinizi unutmayın. Düşük iç mekan nemi ve şiddetli rüzgar gibi mevsimsel değişiklikler gözlerin kurumasına ve rahatsızlığa neden olabilir.

Soğuk hava, kuru dış hava ve kuru iç ortam ısısının tümü gözün susuz kalmasına neden olur ve bu, ağrı ve şişme, bulanık görme, kaşınma veya yanma hissi ve hatta vücudunuz kuruluğu telafi etmeye çalışırken gözlerde yaşlanma gibi semptomlara yol açabilir. Dahası, karlı koşullarda bol zaman geçiren bireyler, kar yüzeyinden yansıyan güneş ışığından kaynaklanan hasar nedeniyle daha da büyük risk altındadır.

 İşte insanların soğuk havalarda yaşadığı dört göz durumu:

1. Kuru gözler - Soğuk hava ve rüzgar gözlerinizi kurutabilir ve aşırı koşullarda gözleriniz rahat kalmanız için ihtiyaç duyduğunuz gözyaşı miktarına ayak uyduramaz. Ayrıca, ısı açıkken ve pencereler kapalıyken evinizin ve ofisinizin içinde daha düşük nem seviyeleri yaşayacaksınız.

Ne yapmalısın?

• Dışarıda, özellikle rüzgarlı havalarda veya kayak veya buz pateni gibi sporlara katılırken gözlerinizi gözlük veya kar gözlükleriyle koruyun.

• Havadaki yararlı nemi korumak için bir nemlendirici satın alın - bu, kışın soğuğa maruz kaldığınızda da iyidir ve sinüsünüzün kurumasını önlemeye yardımcı olur.

• Balık yağı gözyaşı üretimini uyarmaya yardımcı olabileceğinden, omega-3 alımınızı artırın.

• Nemli kalın, muhtemelen sıvı alımınızı artırın (çorba, sizi sıcak tutmak için mükemmel kış yemeğidir) gözlerinizi nemli tutmak için.

• Doktorunuzun önerdiği şekilde göz damlası kullanın.

• Gözyaşı üretme yeteneğinizi azaltabilecek antihistaminikler, uyku hapları, ağrı kesiciler gibi alabileceğiniz ilaçların farkında olun.

2. Aşırı yırtılma - Spektrumun diğer ucunda, bazı insanlar soğuk havada ve rüzgarda daha kolay yırtıldıklarını fark ederler. Gözyaşları görüşünüzü bulanıklaştırdığında bu daha can sıkıcı hale gelir.

Ne yapmalısın?

• Kuru gözlerde olduğu gibi, dışarıdayken gözlerinizi güneş gözlüğü veya gözlük ile koruyun.

• Fazla gözyaşlarını silerken enfeksiyonlara veya soğuğa neden olabilecek yayılmayı veya mikropları azaltmak için temiz bir bez veya mendil kullanın.

3. Gözlerde kızarıklık - Gözleriniz kızarırsa veya şişmişse bunun nedeni göz çevresindeki dokulardaki kan damarlarının daralması olabilir. Bu aynı zamanda göz kapağı spazmlarına, aşırı yırtılmaya ve bulanık görmeye neden olabilir.

Ne yapmalısın?

• Gözlerinizi UV ışığına maruz kalmaktan korumaya da yardımcı olacak güneş gözlüğü veya gözlük takın. Bu, korneanın iltihaplanmasına yol açabilecek kardan ve buzdan yansıyan ışıkla kışın daha da önemlidir.

4. Yanan gözler - Aşırı soğuk ve rüzgarlı havalarda, kornea donabileceğinden gözlerinizi açmaya zorlamayın. Bu çok acı verici olabilir ve bulanık görme, ışığa duyarlılık ve göz kapağı spazmlarına neden olabilir.

Ne yapmalısın?

• Gözlerinizi aşırı rüzgardan korumak için güneş gözlüğü veya gözlük takın, bu da gözlerinizi daha da soğuk sıcaklıklara (rüzgar soğutma faktörü) maruz bırakabilir.

• Göz ağrısı veya güçlü bir yanma hissi yaşıyorsanız hemen göz doktorunuza başvurun.

Tüm göz koşullarında tutarlı olan bir tema var - gözlerinizi güneş gözlüğü veya gözlüklerle koruyun . Yaz, geleneksel olarak güneş gözlüğü takmayı düşündüğümüz, güneşin tepemizde parladığı zamandır. Ancak kışın gözlerinizi parlamadan ve kar ve buzdan, kış rüzgarlarından ve soğuk havalardan yansımadan koruduğu için önemi artar.

Yapay Gözyaşları Kullanın

Ayrıca yapay gözyaşları kullanabilirsiniz. Gözlerinize doğal nemi geri kazandırmanın bir yöntemidir. Çoğu eczanede reçetesiz satılırlar. Kontak takıyorsanız, kontak dostu bir seçenek satın aldığınızdan emin olun.

Yapay gözyaşlarını gün boyunca birkaç kez uygulamaya çalışın (genellikle altı kereye kadar). Göz damlası etiketini dikkatlice okuyun: Damlalar koruyucu içeriyorsa, bunları daha sık uygulamak gözlerinizi tahriş edebilir.

Kendinizi günde altı defadan fazla suni gözyaşına ihtiyaç duyuyorsanız, doktorunuzla kuru gözler için reçeteli tedaviler hakkında konuşmanız gerekebilir.

Göz Merhemleri

Reçetesiz satılan göz merhemleri kuru gözleri tedavi etmeye yardımcı olabilir. Bunlar göz damlalarından daha kalındır ve genellikle onları iç alt kirpik çizginize uygularsınız.

Daha kalın oldukları için, ideal olarak göz merhemlerini yatmadan önce uygulayabilirsiniz. Bu, göz merhemlerinin görüşünüzü bulanıklaştırma olasılığını azaltır.

Çoğu göz merhemini eczanelerden satın alabilirsiniz. 

İÇ MEKAN NEMLENDİRİCİLER KULLANIN

Kışın kuru gözlere katkıda bulunan önemli bir faktör, iç mekanlarda ısıtıcıların kullanılmasıdır. Kuru gözlerle mücadele adına kesinlikle donmamalısınız, ancak havaya biraz nem kazandırmak için bir iç mekan nemlendiricisi kullanabilirsiniz.

Nemlendiriciler hakkında birkaç şey: onları temiz ve küçük ellerden uzak tutmanız zorunludur.

Nemlendiricilerdeki nem doğal olarak küf ve bakterileri çekebilir, bu da normalde yararlı olan nemlendiricinizi hastalık için bir üreme alanına dönüştürebilir. Üreticinin önerdiği gibi bunları düzenli olarak temizleyin.

Ayrıca ısıtılmış nemlendiriciler, yanlışlıkla onları devirebilecek veya onlara uzanabilecek küçükleri yaralama ve yakma potansiyeline sahiptir. Nemlendiricinizi evinizde güvenli bir yere koyduğunuzdan emin olun.

SICAK KOMPRESLER YAPIN

Gözleriniz çok tahriş olmuşsa ve kırmızıysa, sıcak kompres uygulamak kızarıklığı ve rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. Bir el bezini ılık suya batırın ve yatıştırmak ve dinlendirmek için yaklaşık 10 dakika gözlerin üzerine uygulayın.

Kaynak: https://discoveryeye.org/winter-weather-and-your-eyes/

https://www.healthline.com/health/dry-eyes-in-winter#treating

Kaynak: Editör:
Etiketler: Soğuk, kış, havasında, gözlerinizi, unutmayın,
Yorumlar
Haber Yazılımı