Haber Detayı
04 Nisan 2021 - Pazar 16:08
 
Sigarayı bıraktıktan sonra neler oluyor?
Sigarayı bıraktıktan sonra neler oluyor? Vücut nasıl tepki veriyor? İlk bir saatte ya da bir günde, bir haftada bir ayda, bir yılda neler oluyor? Sigarayı bırakınca vücut ne tepki veriyor?
SAĞLIK Haberi
Sigarayı bıraktıktan sonra neler oluyor?

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada 1 milyar 100 kişi sigara kullanıyor. Önlenebilir ölümlerin önde gelen nedenlerinden birisi olan sigarayı yoğun olarak fakir ülke vatandaşları tüketiyor.  Yaklaşık yüzde 80'i düşük ve orta gelirli ülkelerde yaşayan tiryakilerin sigaraya başlama ya da başlamama nedenleri sosyolojik etkenlere dayanıyor. Sigara içmek bazı ülkelerde erişkinliğin toplumsal düzlemde görünürlüğü olarak değerlendirilirken,  her tiryaki ise sigarayı bırakmak istiyor ya da en azından deniyor. Lakin sigaradan kurtulmak birçokları için başarma hazzını tetikleyen en güzel duyguların başında geliyor.

 

Peki, sigarayı bırakırsanız, vücutta neler oluyor? Yapılan değerlendirmelerde, sigarayı bırakmanın faydaları hemen hissediliyor.  “Gerçek faydaları görmenin zaman çizelgesi çoğu insanın düşündüğünden daha hızlıdır” medicalnewstoday.com’daki değerlendirmede, sigaranın zararlarının bıraktıktan sonra iyileşmeye başladığına yer veriliyor. İşte o yazı:

 

“Sağlık yararları, son sigaradan bir saat kadar kısa bir süre sonra başlar ve iyileşmeye devam eder.

 

Sigarayı bırakmayla ilgili hızlı gerçekler:

 

İşte sigarayı bırakmayla ilgili bazı önemli noktalar. Daha fazla ayrıntı ve destekleyici bilgi ana makalede yer almaktadır.

 

• Sigarayı bırakmak , bağımlılık döngüsünü kırmak ve temelde beyni nikotin arzusunu durdurmak için yeniden donatmak anlamına gelir .

 

• Başarılı olmak için, sigarayı bırakmak isteyen sigara içenlerin istek ve tetikleyicileri yenmek için bir planlarının olması gerekir.

 

• Sigarayı bırakmanın faydaları son sigaradan 1 saat sonra başlar.

 

• Sigara içen kişi sigarayı ne kadar erken bırakırsa kanser , kalp ve akciğer hastalığı riskini ve sigara ile ilgili diğer koşulları o kadar hızlı azaltacaktır .

 

Zaman çizelgesi

Avantajlar neredeyse anında. Kişi sigarayı bırakır bırakmaz vücudu aşağıdaki şekillerde iyileşmeye başlar:

 

1 saat sonra

 

Son sigara içildikten 20 dakika sonra kalp atış hızı düşer ve normale döner. Kan basıncı düşmeye başlar ve dolaşım iyileşmeye başlayabilir.

 

12 saat sonra

 

Sigaralar, sigara dumanında bulunan bir gaz olan karbon monoksit de dahil olmak üzere birçok bilinen toksin içerir.

 

Bu gaz, yüksek dozlarda zararlı veya ölümcül olabilir ve oksijenin akciğerlere ve kana girmesini engeller. Kısa sürede büyük dozlarda solunduğunda oksijen eksikliğinden boğulma meydana gelebilir.

 

Sigarasız 12 saatin ardından vücut, sigaradaki fazla karbon monoksitten kendini temizler. Karbon monoksit seviyesi normale dönerek vücudun oksijen seviyelerini yükseltir.

 

1 gün sonra

 

Sigarayı bıraktıktan sadece 1 gün sonra kalp krizi riski azalmaya başlar.

 

Sigara içmek, iyi kolesterolü düşürerek koroner kalp hastalığına yakalanma riskini artırır , bu da kalp-sağlıklı egzersizi yapmayı zorlaştırır. Sigara içmek ayrıca kan basıncını yükseltir ve kan pıhtılarını artırarak felç riskini artırır.

 

Sigarayı bıraktıktan 1 gün kadar kısa bir süre sonra, kişinin kan basıncı düşmeye başlar ve sigaraya bağlı yüksek tansiyon nedeniyle kalp hastalığı riskini azaltır . Bu kısa sürede, bir kişinin oksijen seviyeleri yükselmiş olacak, fiziksel aktivite ve egzersiz yapmayı kolaylaştıracak ve kalp-sağlıklı alışkanlıkları teşvik edecektir.

 

2 gün sonra

 

Sigara, koku ve tat alma duyularından sorumlu sinir uçlarına zarar verir. Bıraktıktan 2 gün kadar kısa bir süre sonra, kişi bu sinirler iyileştikçe artan bir koku alma duyusu ve daha canlı tatlar fark edebilir.

 

3 gün sonra

 

Sigarayı bıraktıktan 3 gün sonra kişinin vücudundaki nikotin seviyeleri azalır. Vücutta nikotin olmaması daha sağlıklı olsa da, bu ilk tükenme nikotin çekilmesine neden olabilir. Bıraktıktan yaklaşık 3 gün sonra, çoğu insan vücut yeniden uyum sağladıkça huysuzluk ve sinirlilik, şiddetli baş ağrıları ve istek duyacaklar.

 

1 ay sonra

 

1 ay gibi kısa bir sürede kişinin akciğer fonksiyonu iyileşmeye başlar. Akciğerler iyileştikçe ve akciğer kapasitesi geliştikçe, eski sigara içenler daha az öksürük ve nefes darlığı fark edebilir. Atletik dayanıklılık artar ve eski sigara içenler, koşma ve atlama gibi kardiyovasküler aktiviteler için yenilenmiş bir yetenek fark edebilir.

 

1-3 ay sonra

 

Bıraktıktan sonraki birkaç ay boyunca dolaşım iyileşmeye devam ediyor.

 

9 ay sonra

 

Bıraktıktan dokuz ay sonra akciğerler kendilerini önemli ölçüde iyileştirdi. Akciğerlerin içindeki kirpikler olarak bilinen hassas, saç benzeri yapılar, üzerlerine düşen sigara dumanından kurtuldu. Bu yapılar, mukusu akciğerlerden dışarı atmaya ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur.

 

Bu süre zarfında, birçok eski sigara içicisi, akciğer enfeksiyonlarının sıklığında bir düşüş olduğunu fark eder çünkü iyileşmiş kirpikler işlerini daha kolay yapabilir.

 

1 yıl sonra

 

Sigarayı bıraktıktan bir yıl sonra, bir kişinin koroner kalp hastalığı riski yarı yarıya azalır. Bu risk 1 yıllık sınırı geçmeye devam edecek.

 

5 yıl sonra

 

Sigara, arterlerin ve kan damarlarının daralmasına neden olan birçok bilinen toksin içerir. Bu aynı toksinler ayrıca kan pıhtısı geliştirme olasılığını da artırır.

 

Sigara içmeden geçen 5 yılın ardından vücut, atardamarların ve kan damarlarının yeniden genişlemeye başlamasına yetecek kadar kendini iyileştirmiştir. Bu genişleme, kanın pıhtılaşma olasılığının daha düşük olduğu ve felç riskini azalttığı anlamına gelir.

 

Vücut gittikçe iyileştikçe inme riski önümüzdeki 10 yıl içinde azalmaya devam edecek.

 

10 yıl sonra

 

10 yıl sonra, bir kişinin akciğer kanserine yakalanma ve bundan ölme şansı, sigara içmeye devam eden birine kıyasla kabaca yarı yarıya azalır. Ağız, boğaz veya pankreas kanseri gelişme olasılığı önemli ölçüde azaldı.

 

15 yıl sonra

 

Sigarayı 15 yıl bıraktıktan sonra, koroner kalp hastalığına yakalanma olasılığı sigara içmeyenlerle eşdeğerdir. Benzer şekilde, pankreas kanseri gelişme riski, sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşmüştür.

 

20 yıl sonra

 

20 yıl sonra, hem akciğer hastalığı hem de kanser dahil olmak üzere sigaraya bağlı nedenlerden ölüm riski, hayatı boyunca hiç sigara içmemiş bir kişinin seviyesine iner. Ayrıca, pankreas kanserine yakalanma riski, hiç sigara içmemiş birine indirgenmiştir.

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yerel Haber, Sigarayı, bıraktıktan, sonra, neler, o
Yorumlar
Haber Yazılımı