Haber Detayı
23 Şubat 2021 - Salı 08:35
 
SGK ve vergi yapılandırmasında taksitler ertelensin
İYİ Parti milletvekili Erhan Usta, SGK prim ve vergi borcu yapılandırmasının ilk taksitinin yıl sonuna kadar ötelenmesini istedi.
EKONOMİ Haberi
 SGK ve vergi yapılandırmasında taksitler ertelensin

İYİ Parti Samsun Milletvekili Erhan Usta, SGK ve vergi alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin ilk taksit ödemesinin bu yıl sonuna kadar ertelenmesi talebinde bulundu. Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Usta, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, geçen ay bütçe açığının yüksek çıktığını, sağlıklı bir bütçe yapısının oluşturulması gerektiğini ifade etti. Erhan Usta, “Harcama kalemleri gözden geçirilmeli. Gereksiz harcamalardan tasarruf edilmeli, vergi sistemi yeniden ele alınmalı.” dedi. Pandemiyle mücadelede esnafa verilen desteklerin devam etmesinin, ekonominin sıhhati açısından önemli olduğunu belirten Usta, bütçenin bu baskıyı tolere edeceğini söyledi. Usta, ekonominin ayakta kalması için esnafın da ayakta kalması gerektiğini kaydetti. SGK prim ve vergi borcu alacaklarının yeniden yapılandırılmasında ilk taksit ödemesinin bu ay sonunda yapılacağını anımsatan Usta, sözlerini şöyle sürdürdü:

ESNAFA DESTEK YETERSİZ

“Vatandaşın bunu yine ödeme imkanı yok. Şimdiden hükümeti uyarıyoruz. Önce Cumhurbaşkanının yetkisi kullanılarak sonrasında kalıcı olması için küçük bir kanun getirilerek bu ödemelerin 2021 yılı sonuna kadar ertelenmesi gerekir "

Ödemelerin de 16’dan 36 taksite çıkarılmasını isteyen Usta, “Türkiye ekonomisin geldiği durum, daha önce de yaptığımız bu önerilerimizin ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.” ifadesini kullandı.”Esnaflara son derece cimri olan hükümetin büyük şirketlere neden bu kadar cömert olmaktadır?” diye soran Usta, esnafa ilişkin desteklerin yetersiz olduğunu savundu.      

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , SGK, ve, vergi, yapılandırmasında, taksitler, ertelensin,
Yorumlar
Haber Yazılımı