Haber Detayı
15 Temmuz 2021 - Perşembe 09:21
 
Prof. Dr. Bulu görevden alındı
Bu yılın Ocak ayı başında, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın kararıyla Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğüne getirilen Prof. Dr. Melih Bulu, görevinden alındı
GÜNDEM Haberi
Prof. Dr. Bulu görevden alındı

SONTELGRAF

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2 Ocak 2021 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamesi ile Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevine atan Prof. Dr. Melih Bulu, 195 gün sonra  dün gece görevden alındı. Bulu, Resmi Gazete'de yer alan, 2021/360 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı'yla görevinden alındı. Kendisine karşı başlatılan protestoları engelleyemeyen Bulu, bazı hocaların ders vermesini engellemişti. Prof. Dr. Bulu'nun atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi’nde öğrenci ve akademisyenler protesto gösterilerine başlamıştı. Rektörün seçimle belirlenmesini isteyen protestolara diğer üniversitelerden de destek gelmişti.

Prof. Dr. Melih Bulu, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi gereğince Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü görevinden alınırken, yerine herhangi bir atama yapılmadı.

DİRENİŞ KİŞİLERE KARŞI DEĞİL

Profesör Dr. Bulu’nun yerine henüz yeni bir atama yapılmazken, görevden alma kararının ardından Boğaziçi öğrencilerinin oluşturduğu Boğaziçi Dayanışması bir açıklama yayınladı. Twitter’dan yayınlanan açıklamada,  yedi aydır süren direnişin, kişilere karşı değil tepeden inme atamalara ve kayyum düzenine karşı olduğu değerlendirmesi yapıldı. Öğrenciler,  görevden alınan Rektör Melih Bulu’yla işbirliği yapan rektör yardımcıları Naci İnci, Fazıl Önder Sönmez ve Gürkan Kumbaroğlu’nun da görevden istifa etmesini istiyor. Boğaziçi Üniversitesi’nde görev yapan akademisyenler, rektörün akademinin kendi içinde yapacağı seçimle atanmasın taleplerini dile getiriyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Prof., Dr., Bulu, görevden, alındı,
Yorumlar
Haber Yazılımı