Haber Detayı
02 Kasım 2021 - Salı 19:56
 
Pandemide okullar kapanacak m?
Okullarda PCR testi taraması sonuçlarından “Tedirgin edecek bir durum” çıkmadığını belirten sağlık Bakanı Koca, okulların pandemi nedeniyle kapanmayacağını vurguladı.
SAĞLIK Haberi
Pandemide okullar kapanacak m?

Koronavirüs pandemisinde okullarda eğitime ara verecek mi? Okullar kapanacak mı? Yoksa uzaktan eğtime mi geçilecek? Bakan Koca bu soruları yanıtlaıd. Haberimizde.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, TBMM'de basın mensuplarının sorularını yanıtladı, 12 yaş altı çocukları koronavirüs aşılama programına almayı şimdilik düşünmediklerini belirtti.  İki doz BioNTech aşısı olanlara 3. dozun yapılıp yapılmayacağına ilişkin ise “Yarın Bilim Kurulu’nun gündem konusu, bir tanesi de bu madde olacak” diyen Bakan Koca, Turkovac aşısı için gönüllü olanların sayısının bugün itibariyle bin kişiyi geçtiğini de belirtti. 

OKULLAR KAPANMAYACAK

Okullarda PCR testi taramasına ilişkin soruyu “Tedirgin edecek bir durum” olmadığı şeklinde yanıt veren Koca, okulların pandemi nedeniyle kapanmayacağının özellikle altını çizdi. Salgın nedeniyle toplumda da kapanma gibi bir durumun söz konusu olmayacağını belirten Bakan Koca, “Ama vatandaşlarımız kişisel tedbirlerini, kişisel güvenlik çemberini ve mutlaka aşılarını yaptırıyor olmamalılar. Çünkü toplumsal bağışıklık elde edilmedikçe bizim bu salgının üstesinden gelmemiz kolay olmayacak" diye konuştu.

“mRNA aşısı yani BioNTech sonrası üçüncü doz gerekli mi, gerekiyorsa ne zaman yapılır ve kimlere yapılmalı” sorunun Çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu’nda gündem konusu olacağını anlatan Bakan Koca, ANKA’nın aktardığına göre özetle şunları kaydetti: “İki doz aşısını yaptırmış olan kişilerin oranı yüzde 59’a yaklaştı. En az bir dozunu yaptıranların oranı da yüzde 66,5-67’ye ulaştı. Dolayısıyla daha bu oranı yukarı doğru çekmemiz gerektiği ortada. Özellikle 60 yaş üzeri aşısız vatandaşımızın kalmamasını son derece önemsiyoruz. Dolayısıyla toplum olarak biz bu toplumsal bağışıklık noktasına erişmeyi hedeflemeliyiz. Kapanmayı veya başka tedbirleri düşünme noktasında olmamalıyız.”

"ARTIK 21. YÜZYILDAYIZ YAPILACAK ÇOK ŞEY VAR"

Koca, hekimlerin mesai saatlerine ilişkin ise "Ben genelde açıkça ifade ettim. Biz asistanlarımızın iş yükünün farkındayız. Ve önümüzdeki dönemde, özellikle dört ay sonra yapılacak sınav dahil olmak üzere, asistanlık sınavı yani uzmanlık sınavı, uzmanlık eğitimi yani asistanlık süreci dahil olmak üzere reform niteliğinde birtakım yaklaşımlar içinde olacağımızı buradan ifade etmek istiyorum. Ben de o dönemlerden geçtim. Ben de 24 saat, 36 saat nöbetin ne demek olduğunu biliyorum. Ama artık 21. yüzyıldayız. Yapılacak çok şey var" diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Pandemide, okullar, kapanacak, m?,
Yorumlar
Haber Yazılımı