Haber Detayı
06 Eylül 2021 - Pazartesi 21:57
 
Otokar, İETT için 100 adet yerli metrobüs üretecek
İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs alım ihalesinde sözleşme aşamasına gelindi. İhale için en iyi teklifi veren Otokar'a davet mektubu iletildi. Otobüsleri ile 50'den fazla ülkede toplu taşıma hizmeti veren Otokar, İstanbullular için 21 metre uzunluğunda, 200 yolcu kapasiteli metrobüs üreteceğini duyurdu. Önümüzdeki 10 gün içerisinde imzalanacak sözleşme gereği Otokar, İETT'ye 3 yıl boyunca satış sonrası hizmeti de sunacak.
EKONOMİ Haberi
Otokar, İETT için 100 adet yerli metrobüs üretecek

Koç Topluluğu’nun otobüs üretici şirketi Otokar’a, İETT Genel Müdürlüğü tarafından açılan 100 adetlik metrobüs ihalesinin sözleşmeye davet mektubu iletildi. Türkiye'deki pek çok büyükşehir belediyesinin yanı sıra Avrupa'da Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Romanya gibi ülkelere de otobüs satışı yapan Otokar, İstanbul'un toplu ulaşımında kullanılmak üzere  milli tasarım ve yerli üretim metrobüs üreteceğini duyurdu. Toplam değeri 606 milyon TL olan ve 10 gün içerisinde imzalanacak sözleşmeye konu olan yeni araç KENT XL olarak açıklandı. 21 metre uzunluğunda, 200 yolcu kapasiteli KENT XL için Otokar, İETT'ye 3 yıl boyunca satış sonrası hizmeti de sunacak. Teslimatların partiler halinde 2022 yılı içerisinde tamamlanması planlanıyor.

 

İstanbul’a özel metrobüs

 

İhaleye ilişkin değerlendirmede bulunan Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç, şunları söyledi:

 

“2012 yılından bu yana 1000’den fazla şehir içi otobüsümüz İETT bünyesinde başarıyla hizmet veriyor, İstanbulluları taşıyor. Türkiye’nin otobüs üreticisi olarak mega kent İstanbul'un şartlarını, yollarını, toplu taşımadaki zorlukları çok iyi biliyor, yedi tepe İstanbul'u çok iyi tanıyoruz. İstanbul'un toplu ulaşımında alınacak sorumluluğun farkındayız. Bu deneyimimizi ürün geliştirme çalışmalarımıza da yansıttık. Bu doğrultuda Türkiye'de ve dünyanın dört bir yanında her gün milyonlarca yolcuya güvenli hizmet veren KENT'in 21 metrelik metrobüs versiyonunu geliştirdik.”

 

“Türk mühendisleri tasarladı”

 

Türk mühendislerinin tasarladığı, Türk işçisinin üreteceği milli tasarım ve yerli üretim metrobüslerin İstanbullulara yakışacak, şehir içi seyahat konforunu üst düzeye taşımak üzere geliştirildiğine dikkat çeken Serdar Görgüç şunları kaydetti:

 

"Otokar olarak bir kez daha İETT’ye hizmet verecek olmanın gururunu yaşıyoruz. Geçmişte kazandığımız ihaleler kapsamında İETT bünyesindeki araçlarımıza 5 yıl boyunca satış sonrası hizmeti sunmuş; işletme maliyetlerinin de azaltılmasına katkı sağlamıştık. O dönemde kurulan alt yapı sayesinde otobüslerin servise verilme oranı, periyodik bakımlar dahil tutulduğunda bile yüzde 99 oranında gerçekleşmişti. Yani KENT otobüsleri o dönemde de hiçbir aksama yaşamadan her gün servislerine düzenli olarak çıktı, vatandaşlarımıza hizmetine kesintisiz devam etti. Bu oran, bugün bile Avrupa'nın, hatta dünya ortalamasının çok çok üzerinde... İstanbul gibi bir metropolde hizmet vermek tüm yerli üreticiler için büyük bir referans oluyor; Türk firmalarının yurtdışındaki rekabet gücünü artırıyor. İstanbul, Avrupa’da pek çok ihalede bizim gururla başarı örneği olarak anlattığımız, en büyük referansımız oldu. İETT tarafından tekrar İstanbul’a hizmet etmek üzere görevlendirilmek bize mutluluk veriyor. İstanbul şartları için en ideal metrobüsü geliştirdik. Ulaşımdaki standartları yükseltmeyi hedeflediğimiz araçlarımızın satış sonrası hizmetleri için de her daim İstanbul'un yanında olacağız."

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Otokar,, İETT, için, 100, adet, yerli, metrobüs, ü
Yorumlar
Haber Yazılımı