Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 00:11
 
NASA'nın uzay aracı Mars'a iniş yaptı
NASA'nın uzay aracı Mars'a iniş yaptı. 1 ton ağırlığındaki Perseverance, eski bir dev gölün olduğu Jezero adı verilen kraterde araştırmalar yapacak.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
NASA'nın uzay aracı Mars'a iniş yaptı

SONTELGRAF-Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Mars’ta yaşamın izlerini aramak üzere gönderdiği Perseverance uzay aracı, Perşembe günü TSİ 23.57'de Mars yüzeyine iniş yaptı. NASA merkezindeki bilim insanları başarılı inişi alkışlarla kutlarken, 1 ton ağırlığındaki Perseverance, eski bir dev gölün olduğu Jezero adı verilen kraterde araştırmalar yapacak. Perseverance'in 2030'lu yıllarda yeniden Dünya'ya dönmesi bekleniyor. Kızıl Gezegen'de kalışı süresince de geçmiş yaşam izlerini araştıracak aracın dönüşünde kaya parçaları getirmesi bekleniyor. Yaklaşık

1970'lerden bu yana ABD'nin ilk kez Mars'a gönderdiği uzay aracı, Mars'a indiğinde 470 milyon km yolculuğu tamamlamış olacak.

Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) Perseverance (Sebat) adlı robotu Atlas V roketi ile 2020 yılının Temmuz ayında Mars yolculuğuna çıkmıştı.

erseverance’in gökyüzü vinci ile Mars yüzeyine inişini gösteren animasyon. (Telif: NASA/JPL)

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: NASA'nın uzay aracı Mars'a iniş yaptı. 1 ton ağırlığındaki Perseverance, eski bir dev gölün olduğu Jezero adı verilen kraterde araştırmalar yapacak.
Yorumlar
Haber Yazılımı