Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 01:42
 
Mutlu evliliğin sırrı DNA'da gizli olabilir
ABD'de yapılan bir araştırma, belli bir gendeki varyasyon ile mutlu bir evlilik arasında bağ olabileceğini ortaya koydu.
DÜNYA Haberi
Mutlu evliliğin sırrı DNA'da gizli olabilir

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - ABD'de yapılan bir araştırma, belli bir gendeki varyasyon ile mutlu bir evlilik arasında bağ olabileceğini ortaya koydu.

Arkansas Üniversitesi'nden Psikolog Anastasia Makhanova ve ekibi, daha önce CD38 genindeki "CC" adlı varyasyonun memnuniyet seviyesini artırdığını gösteren çalışmalardan yola çıkarak bu varyasyon ile evlilikteki mutluluk arasında ilişki olup olmadığını araştırdı.

Yeni evlilerin gen haritasına ilişkin  verileri kullanan araştırmacılar, CC varyasyonuna sahip kişilerin daha mutlu ilişkiler kurduklarını belirledi. 

Araştırmaya yeni evli 71 çift katıldı. Evlendikten üç ay sonra çiftlerden DNA örneği alındı ve katılımcılardan bazı soruları cevaplamaları istendi, aynı sorular üç yıl içinde dört ayda bir soruldu. Çalışmanın sonunda araştırmacılar anket sonuçlarını CD38 varyasyonları ile karşılaştırdı ve CC varyasyonuna sahip kişilerin mutlu bir evlilik için gereken özellikleri daha fazla barındırdığı sonucuna vardı. 

Araştırmacılar, CC varyasyonuna sahip kişilerin eşlerinin değerini daha çok bildiklerinin, onlara daha çok güvendiklerinin, daha bağışlayıcı olduklarının ve evliliklerinden daha fazla memnuniyet duyduklarının belirlendiğini açıkladı. 

Ancak araştırmanın başındaki Makhanova, sonuçlar mutlu bir evlilik ve muhtemel genetik bir bağa işaret etse de, bunun CC varyasyonuna sahip olmayanların başarılı ilişkiler kuramayacağı anlamına gelmediğine dikkati çekti. 

Makhanova, "CC varyasyonu bulunmayanların güven, affetme, memnuniyet gibi konularda biraz daha çaba göstermesi gerekebilir" dedi. 

Araştırmanın sonuçları "Nature Scientific Reports" dergisinde yayımlandı. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Mutlu, evliliğin, sırrı, DNA'da, gizli, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı