Haber Detayı
01 Mart 2021 - Pazartesi 00:06
 
Milli Eğitim Bakanlığından ‘sahte genelge’ uyarısı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın imza ve logosu kullanılarak sosyal medyada dolaşan sahte bir genelge veli ve öğrencileri tedirgin etti. Bakanlık açıklama yaparak, ‘sahte’ uyarısında bulundu.
EĞİTİM Haberi
 Milli Eğitim Bakanlığından ‘sahte genelge’ uyarısı

SONTELGRAF/ANKARA-Sosyal medyada dolaşıma sokulan bir genelge ile “Yüz yüze eğitimin ertelendiği” iddia ediliyordu. Sahte genelgede, bazı sınıflarda yüz yüze sınavın hangi koşullarda yapılacağına ilişkin bilgiler yer alıyordu. Genelgede, bu yıl üniversite sınavına girecek gençlerle ilgili bölüm dikkat çekiyordu. 

SAHTE GENELGE ÖĞRENCİ VE VELİLERDE ŞAŞKINLIK YARATTI

Genelge ile “Bu yıl yapılacak üniversite sınavında Ortaöğretim Başarı Puanının geçerli olmayacağı” ileri sürüldü. Milli Eğitim Bakanlığının yazışma usullerini ve şekillerin birebir taklit eden “Genelge” sosyal medyada ve akıllı telefonlardaki iletişim uygulamalarında paylaşılmaya başlandı. Bunun üzerine resmi sosyal medya hesabından bir açıklama yayınlayan Milli Eğitim Bakanlığı, dolaşıma sokulan genelgenin “sahte” olduğunu vurguladı ve vatandaşları uyardı.   Milli Eğitim Bakanlığı, sosyal medyada dolaşan genelgenin sahte olduğu konusunda öğrenci ve velileri bilgilendirdi. Bakanlık, resmî iletişim kanalları dışındaki açıklamalara itibar edilmemesi hususunun da altını çizdi.

MİLLİ EĞİTİM’İN AÇIKLAMASI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın açıklaması şöyle:

“ASILSIZDIR

Sosyal medyada ve anlık mesajlaşma uygulamalarında dolaşıma sokulan "Yüz Yüze Eğitime Devam Edilmesi ve Sınav Uygulamaları" konulu belge görseli asılsızdır. Bakanlığımız resmî iletişim kanalları dışındaki açıklamalara itibar edilmemesini önemle rica ederiz.”

 ZAMAN ZAMAN BÖYLE BELGELER DOLAŞABİLİR

 Öte yandan Dünya gazetesinden Hüseyin Gökçe, Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerine ulaştı. Yetkililer, Dünya’ya yaptıkları açıklamada, şu bilgilere yer verdi: “Bu genelgenin sahte olduğunu ve kısa zaman içinde konuya ilişkin sosyal medya hesaplarından da duyuru yapılacağını bildirdiler. Zaman zaman benzer konularda sahte belgelerin dolaştığına dikkat çeken Bakanlık yetkilileri, üniversite sınavı ile ilgili konuların da zaten ÖSYM Başkanlığı uhdesinde bulunduğunun altını çizdiler.”

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Milli, Eğitim, Bakanlığından, ‘sahte, genelge’, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı