Haber Detayı
28 Temmuz 2021 - Çarşamba 08:24
 
Meşrubat tüketimi erkeklerde daha yaygın
Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin Avrupa’da içilme oranları belli oldu. İlk sırada Belçika var.
SAĞLIK Haberi
Meşrubat tüketimi erkeklerde daha yaygın

Avrupa ülkelerini baz alan bir araştırmanın sonuçlarına göre, cinsiyet bakımından ayrıştırıldığında şekerli meşrubatların günlük tüketiminin erkeklerde daha yaygın olduğu belirlendi. Medya takip kurumu Ajans Press, sağlık ile alakalı basına yansıyan haber adetlerini inceledi. Ajans Press dijital basın arşivinden derlediği bilgilere göre bu yıl sağlık ile alakalı basına 373 bin 579 haber yansıdığı tespit edildi.

İLK SIRADA BELÇİKA VAR

Obezite ile ilgili çıkan haber sayısı 8 bin 325 olurken, diyabet ve şeker başlıkları altında 15 bin 643 haber yansıması görüldü. Haber içerikleri, doktor röportajları ve sağlık dergilerinde ağırlıklı olarak yer aldı. Şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin Avrupa’da içilme oranları belli oldu. İlk on ülke sırasıyla şöyle: Belçika, Malta, Almanya, Macaristan, Polonya, Bulgaristan, Çekya, Hırvatistan, Kıbrıs ve Fransa.

Ajans Press’in, Avrupa İstatistik Ofisi (EUROSTAT) verilerinden elde ettiği bilgilere göre, şekerle tatlandırılmış alkolsüz içeceklerin içilme oranı belli oldu. sputniknews.com’un aktardığına göre, 2019 yılında AB’de 15 yaş ve üzeri kişilerin yüzde 9’unun günlük şekerli meşrubatlar tükettiği gözlendi.

YAŞ VE CİNSİYETE GÖRE DAĞILIM

Yaş grubuna göre bu içecekleri tercih etme oranları da değişirken, en yüksek payın yüzde 14 ile 15-24 yaş arasında olduğu kaydedildi. En düşük pay ise 65 ile 74 yaş arasında oldu. Cinsiyet bakımından ayrıştırıldığında ise şekerli meşrubatların günlük tüketiminin erkeklerde daha yaygın olduğu görüldü. Böylelikle erkeklerin yüzde 12’si kadınların ise yüzde 7’sinin bu içeceklerden günlük olarak tükettiği gözlendi. Her gün şekerle tatlandırılmış meşrubat içenlere ülke bazlı bakıldığında da en yüksek oranın Belçika’da, en düşük orana ise Estonya’da rastlanıldı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Meşrubat, tüketimi, erkeklerde, daha, yaygın,
Yorumlar
Haber Yazılımı