Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 13:46
 
Marketlerin durumunu iki taslaktan birisi belirleyecek
Ticaret Bakanlığı, marketlerin verdiği hizmetlere yeni sınırlar ve yükümlülükler getiren iki taslak metin hazırladı. Zincir marketleri yakından ilgilendiren taslak metinler sektör temsilcilerinin görüşüne açıldı.
- Haberi
Marketlerin durumunu iki taslaktan birisi belirleyecek

SONTELGRAF/ANKARA - Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan zincir marketlerle ilgili iki taslak metin görüşe açıldı. Buna göre, zincir marketlere yönelik hazırladığı düzenlemede 27 meyvenin açıkta satışının sona ermesi ve beş ürün grubu için satış yasağı öngörülürken, mağaza açılış saatleri için sınırlama, ödemelerde 30 gün şartı, promosyon düzenlemesi, raflara coğrafi ürün ayarı ve ticari misillemeye yasal engel getirilmesi şeklinde çok sayıda maddenin de yer aldığı öğrenildi. Ticaret Bakanlığı'nın hazırladığı ilk taslak metin, marketlerde açık alanda satılan 27 meyveyi ilgilendiriyor. Birgün'deki habere göre, çabuk bozulan türlerden seçilen meyvelerin 10'u çok fazla tüketilen grupta yer alırken söz konusu meyveler artık marketlerde açık alanda satılmayacak, soğutucu dolaplarda muhafaza edilecek ve ambalajlar içinde yer alacak. Marketlerde 27 ürün için seç al dönemi düzenleme ile bitecek. Yeni Şafak'ta yer alan habere göre düzenlemenin ilk etapta zincir marketlerde uygulanması beklenirken küçük esnafın ise gerekli şartları yerine getirene kadar uygulamadan muaf tutulması öngörülüyor.

Sektörün görüşüne sunulan tebliğde yer alan 27 meyve ise şu şekilde sıralanıyor; Ahududu, böğürtlen, çilek, dut, erik, frenk üzümü, incir, kabak çiçeği, kayısı, kızılcık, kiraz, kuşkonmaz, mango, Mangostan, mantar, yaban mersini, nektarin, Passıonfruıt, Pitahaya, soya filizi, şeftali, Trabzon hurması, beyaz üzüm, çekirdeksiz üzüm, vişne, yeni dünya ve zerdali.

MARKETLER PAZAR GÜNLERİ SAAT 11.00’DEN ÖNCE AÇILAMAYACAK

Zincir marketlerini yakından ilgilendiren ve sektörün görüşüne açılan ikinci taslak metin ise Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılmasına ilişkin. Taslak metinde, halihazırda yürürlükte olan Perakende Kanununda, zincir gıda marketlerinin, pazar günleri saat 11.00’den önce açılamayacağından ödeme sürelerine kadar bir çok değişiklik öngörülüyor.

Taslakta yer alan en önemli düzenleme ise belli ürünlerin zincir marketlerde satışına yasak getirilmesine yönelik oldu. Bakanlık tarafından hazırlanan yeni düzenlemeye göre elektronik ticaret yoluyla yapılan satışlar ve satış alanı 1500 metrekareden büyük zincir mağazaların satışları hariç olmak üzere, gıda perakende sektöründe faaliyet gösteren zincir mağazalarda tütün mamülü, mobilya, cep telefonu, elektronik eşya ve beyaz eşya satışı yapılamayacak.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Marketlerin, durumunu, iki, taslaktan, birisi, belirleyecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı