Haber Detayı
21 Şubat 2021 - Pazar 13:43
 
Kültür mantarcılığı köyleri kalkındırıyor
Isparta’nın Eğirdir ilçesi, İl Özel İdaresi Müdürlüğünün destekleriyle 7 yıl önce başlayan kültür mantarcılığında söz sahibi olmaya başladı.
EKONOMİ Haberi
Kültür mantarcılığı köyleri kalkındırıyor

SONTELGRAF/ISPARTA - Isparta Özel İdaresi heyeti ve Eğirdir Belediye Başkanı Veli Gök, kültür mantarı üretimi yapılan Serpil köyünde incelemelerde bulundu.  Gök, yaptığı açıklamada 7 yıl önce sağlanan destekle Serpil köyünde kültür mantarı yetiştirme projesi başlattıklarını belirtti.

 

Serpil köyü mantar üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Gök,  ‘’150 haneli Serpil köyünde kültür mantarı yetiştiriciliği projesi başlattık. 13 aile ile başlayan projemiz, özel idare, Tarım ve Orman Bakanlığı, Genç Girişimci destekleri ve ORKÖY projeleriyle gelişerek 600 - 650 aileye ulaştı. Elmacılığa ek olarak başlatılan bu proje daha sonra Eğirdir ilçe ve köylerinde yaygınlaşmaya başladı. Eğirdir, mantar üretiminde ülke genelinde söz sahibi olmaya başladı’’ dedi.

Gök, kültür mantarı üretimi ile ilçede 2 bin 500 kişiye istihdam da sağlandığını belirtti.

Serpil Köyü Muhtarı Yaşar Demirbaş da, kültür mantarı üreticiliği ile köy ekonomisine katkı sağlandığını söyledi. Demirbaş, ‘’Mantar üretimi çiftçilerimiz ek gelire kavuştu. Bu sayede yapılan çalışmalar aile işletmeciliği olduğu için hem köyün kendi ailelerine bir işgücü ve ekonomik gelir sağlıyor hem de bölgemize yarar getiriyor’’ diye konuştu. Demirbaş, özellikle kompost girdilerin çok pahalı ve ulaşımın uzak olması nedeniyle üreticilerim mağdur olduğunu yerel yönetimlerden destek beklediklerini dile getirdi.

Mantar üreticisi Mehmet Çetin ise kompost ve hammadde sıkıntıları olduğunu ifade ederek, ‘’Kültür mantarında pazarda herhangi bir sıkıntımız yok, alıcısı hazır. Sadece kompost ve hammadde sıkıntımız var, bu konuda devletimizin ve yatırımcılarımızın desteğini bekliyoruz’’ diye konuştu.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kültür, mantarcılığı, köyleri, kalkındırıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı