Haber Detayı
19 Mart 2021 - Cuma 21:44
 
KKTC’DEKİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ISLAH EDİLECEK
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kendine yeter hale gelmesi, dünyada saygın sanayi, endüstri ve ticaret altyapısına kavuşabilmesi mevcut organize sanayi bölgelerinin ıslah edilip geliştirilmesi, ihracata yönelik yeni bir organize sanayi bölgesinin kurulması planlanıyor.
EKONOMİ Haberi
KKTC’DEKİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ ISLAH EDİLECEK

SONTELGRAF/ANKARA-Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) başkenti Lefkoşa’ya 3 günlük bir ziyaret gerçekleştiren Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, KKTC Başbakan Yardımcısı, Ekonomi ve Enerji Bakanı Erhan Arıklı ile bir araya geldi. Arıklı ve Büyükdede görüşme öncesi ortak basın açıklaması yaptı.

Görüşmede sanayi ve teknoloji konularını ele alacaklarını belirten KKTC Başbakan Yardımcısı Arıklı, "En önemlisi, ekonomik pakette de yer alan organize sanayi bölgelerinin ıslahı, geliştirilmesi ve ihracata yönelik organize sanayinin kurulabilmesi için gerekli altyapı çalışmalarını konuşacağız. Sonrasında ise bizim Türkiye’ye yapacağımız ziyarette gerekli anlaşmaları hayata geçireceğiz." ifadelerini kullandı.

Kıbrıs Türk toplumunun üreten bir toplum olması gerektiğinin altını çizen Arıklı, üretilenin de satılması gerektiğini söyleyerek "Onun için ihracata büyük önem veriyoruz. İhracata yönelik organize sanayi bölgelerinin kurulması da en büyük hedeflerimizden bir tanesidir” dedi.

İki devletli bir çözümden bahsederken üreten bir toplum olmak gerektiğini ve bu konuda Türkiye'nin KKTC'ye gereken her türlü desteği vereceğini vurgulayan Arıklı, şunları kaydetti:

"Sanayi bölgeleri için ayrılan para 100 milyon Türk Lirası'nın üzerindedir. Bu ekonomik zorluklar içindeyken ana vatan Türkiye’nin bize bu kadar büyük bir meblağ ayırması gerçekten takdire şayan. Sanayimizin, kalkınmamızın, üreten bir toplum olmamızın önünü açıyorlar."

 

TÜRKİYE’NİN BİLGİ, BİRİKMİŞ TECRÜBE İMKANLARI KKTC’YE AKTARILACAK

Türkiye’nin birikmiş tecrübe, imkan ve potansiyellerini KKTC ile paylaşmaktan onur duyacaklarını ve üreten KKTC hedeflediklerini kaydeden Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, "Kardeş vatanımız Kıbrıs’ın kendine yeter hale gelmesi ve dünyada saygın bir sanayi altyapısına, endüstriyel altyapıya, ticaret altyapısına kavuşabilmesi için bilgilerimizin Kıbrıs’a transfer edilmesi konusunda bir görev üstlendi”  dedi.

Türkiye’nin bu aşamaları 40-50 yıl önce geçtiğini vurgulayan Bakan Yardımcısı Büyükdede, birikmiş tecrübe, imkan ve potansiyellerini KKTC ile paylaşmaktan onur duyacaklarını kaydetti.

 Projeye göre; KKTC’nin kendine yeter hale gelmesi ve dünyada saygın sanayi, endüstri ve ticaret altyapısına kavuşabilmesi için Türkiye’nin bilgi, birikmiş tecrübe imkan ve potansiyellerinden yararlanılması planlanıyor. KKTC’ye ihracata yönelik organize sanayi bölgesi kurulması hedeflenirken; ayrıca yap-işlet-devret modeli kapsamında tahsis edilecek araziler üzerine, 5 lokasyonda Türk Standardları Enstitüsü iştiraki ICAS tarafından 60 milyon TL yatırımla uluslararası standartlarda araç muayene istasyonları açılması öngörülüyor. Bu istasyonlarda kullanılacak yazılımın KKTC’nin sistemleriyle entegre olacak altyapıyı içermesi, karayollarında ulaştırma güvenliğinin artırılmasını sağlayacak teknik altyapının kurulması da projenin kapsamında olduğu ifade ediliyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: KKTC’deki organize sanayi bölgeleri ıslah edilecek Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) kendine yeter hale gelmesi, dünyada saygın sanayi, endüstri ve ticaret altyapısına kavuşabilmesi mevcut organize sanayi bölgelerinin ıslah
Yorumlar
Haber Yazılımı