Haber Detayı
13 Aralık 2020 - Pazar 12:09
 
Karabağ'ı imar edecek güç: Türk müteahhitlik sektörü
Türk müteahhitlik sektörü, 28 yıldır işgal atlında olan ve büyük bir zaferle kurtarılan harap haldeki Karabağ'da gerçekleştirilecek alt ve üst yapı projelerini üstlenmek için hazır ve istekli. Sektör, anlaşmaların bir an önce hayata geçirilmesini bekliyor.
DOSYA Haberi
 Karabağ'ı imar edecek güç: Türk müteahhitlik sektörü

 

DOSYA / Sait KARADUMAN

 

Ermenistan'la 44 gün süren savaşın ardından Azerbaycan, Karabağ’daki topraklarına kavuştu, 28 yıldır doğduğu topraklardan ayrı kalan Azerbaycan vatandaşları da evlerine geri dönmeye başladı. Ermeni işgalinden bu yana harabeye dönen Karabağ'ın ciddi bir imar ve inşa politikasına ihtiyacı var. Azerbaycan Yönetimi yeni bir imar ve yatırım sürecine girecek. Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, kabul ettiği İtalya Dışişleri Sekreteri Manlio Di Stefano'ya "Karabağ için ilk anlaşmalar Türk şirketleriyle yapıldı ve bu doğal bir şey, çünkü Türkiye kardeş ülke" dedi.

 

48 YILDA 9500 PROJE

 Aliyev'in, Karabağ'da yönetimlerine geçen topraklarda imar çalışmaları için Türkiye'den şirketlerle anlaştıklarını açıklaması Türk müteahhitlik ve inşaat sektörüne yeni bir kapı açtı. Özellikle inşaat ve onu destekleyecek sektörler için bu adımlar Türk firmaları için önemli fırsat doğuracak. Yurt dışında 1972'de Libya'da yaptığı çalışmalarla açılan ve 120 ülkede faaliyet gösteren Türk müteahhitlik sektörü, şimdiye kadar demiryolu, otoyol, liman, köprü, tünel ve çeşitli konut taahhüdünün de bulunduğu 9 bin 500 civarında projeyi teslim etti. Sektörün cirosunun ise yaklaşık 400 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor. Türk müteahhitlik sektörü başta Rusya ve Orta Asya olmak üzere hemen her bölgede üstlendikleri taahhütlerle kalitesini ortaya koyarken, işgalden kurtarılan Karabağ'ı ayağa kaldırmak için gün sayıyor.  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev'in temelini attığı, Fuzuli şehrinden ve 20 yerleşim biriminden geçerek oradan Şuşa'ya uzanacak yol projesinde adı şu an açıklanmasa da bir Türk firması görev alacak. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev birlikte Zafer Geçidi Töreni’ne katıldıktan sonra yaptıkları görüşmede bölgenin imar ve inşası üzerinde durmuşlardı. 

 

KARABAĞ'IN YENİDEN CANLANDIRILMASI İÇİN YANINDAYIZ

Ankara'da bir programa katılan AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş da "Türkiye, Karabağ'ın yeniden canlandırılması ve yeniden ayağa kaldırılması için her zaman olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir" vurgusu yaptı. Azerbaycan'ın Karabağ'daki işgalci Ermeni gruplarını aşağı yukarı bir buçuk aylık bir sürede bölgeden çıkardığını anımsatan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

 

EKONOMİYE VE İSTİHDAMA KATKI SAĞLAYACAK

"Büyük bir zafer elde ettiler. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in liderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede, büyük savaşta zaferi kazanan Azerbaycan ordusunu yürekten tebrik ediyorum. Büyük bir hayal, büyük bir hedef böylece gerçekleşmiş oldu. Şimdi bundan sonra Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı ve kıyamete kadar Azerbaycan olarak kalacak olan Karabağ'ın yeniden imar ve ihyasıyla ilgili bir süreç başlayacaktır. Türkiye, Karabağ'ın yeniden canlandırılması ve yeniden ayağa kaldırılması için her zaman olduğu gibi bundan sonra da Azerbaycan'ın yanında olmaya devam edecektir." Karabağ'da yakın zamanda başlaması beklenen inşa ve imar sürecinin, performansı her geçen gün artan Türk müteahhitlik sektörünün yanı sıra ülke ekonomisine katkıda bulunması, istihdama da destek sağlaması bekleniyor.

 

MÜTEAHHİTLİK SEKTÖRÜ PANDEMİ SONRASINA HAZIRLANIYOR

Öte yandan, Kovit-19 salgının etkisindeki dünyada hemen her sektörde ciddi küçülmeler neydana gelirken, aşının bulunması da 2021 için umutların tazelenmesine neden oldu. Türk müteahhitleri, 4 saat uçuş mesafesinde 58 ülkeye ulaşabilen bir noktada olmanın avantajını kullanarak,  dünyadaki normalleşme süreciyle birlikte ülkelerin gündeminde olacak kalkınma hamleleri ve alt yapı ihtiyaçları konusunda avantajlı konumda yer almaya çalışacaklar. Salgın sonrası için proaktif yaklaşımlar ortaya koymak için avantajlarını kullanacak Türk inşaat sektörü, salgının ortaya çıkardığı resesyonun ardından ülkelerin gelecek yılki büyüme planlarında önemli bir oyuncu olacaklar.    

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Karabağ'ı, imar, edecek, güç:, Türk, müteahhitlik, sektörü,
Yorumlar
Haber Yazılımı