Haber Detayı
18 Şubat 2021 - Perşembe 09:54
 
Kademeli normalleşmede ilk sırayı hangi iller alacak?
Açıklanan güncel haritaya göre, Türkiye'nin doğusunda yer alan illerde vaka artışının çok düşük olduğu ve kademeli normalleşmede ilk sırayı alacakları belirtiliyor.
GÜNDEM Haberi
Kademeli normalleşmede ilk sırayı hangi iller alacak?

SONTELGRAF/İSTANBUL-AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, dünkü kabine toplantısının ardından koronavirüs tedbirleri ile ilgili yeni alınan kararları açıkladı. Erdoğan, kademeli normalleşmeye geçileceğini belirtti. Erdoğan, Sağlık Bakanlığı'nın belirlediği kriterlere göre illerin 4 kategoriye (düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli) ayrılacağını ve Mart ayı itibarıyla da kademeli normalleşme sürecine geçileceğini aktardı. Cumhurbaşkanının bu açıklamasının ardından "Kademeli normalleşmede ilk sırayı hangi iler alacak" sorusu gündeme geldi. İşte vaka sayısına göre kademeli normalleşmede ilk sıradaki iller listesi! Yurt gazetesindeki haberde, Türkiye’de bir hafta içindeki vakalardaki artış gözlendiği belirtilerek, şöyle denildi: "Açıklanan güncel haritaya göre, Türkiye'nin doğusunda yer alan illerde vaka artışının çok düşük olduğu ve kademeli normalleşmede ilk sırayı alacakları saptandı.

İŞTE İL İL KORONA VİRÜS VAKA SAYISINDAKİ SON DURUM:

Türkiye’de bir hafta içindeki korona virüs vakalarındaki artış açıklandı. Verilere göre Hakkari’de 4, Bitlis ve Tunceli’de 5, Şırnak’ta 6, Iğdır ve Kars’ta 7, Muş’ta 10, Bingöl ve Batman’da 11 vaka tespitinde bulunuldu. Artışın en yüksek olduğu il bin 330 vaka ile İstanbul olurken, onu 332 vaka sayısı ile Samsun, 292 vaka ile de Konya takip etti. Ankara’da 287 vaka tespit edilirken İzmir’de bu sayı 279 olarak açıklandı."

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koronavirüs salgınında hafta sonu uygulaması başta olmak üzere sokağa çıkma sınırlamalarının, illerdeki vaka ve aşılama gibi kriterlere göre aşamalı olarak kaldırılacağını duyurdu.

Restoran ve kafelerin açılmasıyla ilgili merak edilen karara da değinen Erdoğan, "Esnafımızı rahatlatacak adımların yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır" ifadesini kullanmıştı.

Cafe, Restoran Ve Kıraathane Esnafı Rahatlayacak

Erdoğan'ın konuyla ilgili sözleri şu şekilde:

"Salgının dünya ve şehirlerimiz bazında seyrini değerlendirdik. Kimi şehirlerimizde gayet iyi bir görünüm varken, kimi şehirlerimizde durumun sıkıntılı olduğunu gördük. Mart aşılamada çok büyük mesafe alacağımız bir ay olacak. Bu çerçevede illerimizi Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak Mart başı itibarıyla kademeli normalleşmeye başlıyoruz. Cafe, restoran ve kıraathane gibi esnafımızı rahatlatacak şekilde düzenlenen yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacaktır. Hafta Sonu uygulamasından başlamak üzere sokağa çıkma yasaklarını da vaka sayılarıyla bağlantılı olarak kademeli şekilde kaldırıyoruz."

Hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları 30 Kasım'dan beri devam ediyor.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Kademeli, normalleşmede, ilk, sırayı, hangi, iller, alacak?,
Yorumlar
Haber Yazılımı