Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 21:39
 
İYİ Parti'den TBMM'ye ''Uygur'' çağrısı
İYİ Parti, TBMM'nin Uygur Türklerinin durumu için ''mazalim (soykırım) kararı alınması'' çağrısı yaptı. Teklif partinin Grup Başkanvekilleri İsmail Tatlıoğlu, Lütfü Türkkan ve Müsavat Dervişoğlu tarafından TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a verildi.
SİYASET Haberi
İYİ Parti'den TBMM'ye ''Uygur'' çağrısı

SONTELGRAF / ANKARA - İYİ Parti, TBMM'nin Uygur Türklerinin durumu için ''mazalim (soykırım) kararı alınması'' çağrısı yaptı.

Teklif partinin Grup Başkanvekilleri İsmail Tatlıoğlu, Lütfü Türkkan ve Müsavat Dervişoğlu tarafından TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a verildi.

 

Başvuruda,  BM Genel Genel Kurulunda kabul edilen ve 1951 yılında yürürlüğe giren Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi'nin  ''ulusal, etnik, ırksal veya dini temelde tanımlanabilecek bir grubun kimlikleri nedeniyle imha edilmesine yönelik belli eylemlerin 'soykırım' olarak tanımlanmasına imkan verdiği'' belirtildi.  Başvuruda, ''Doğu Türkistan'da yaşananların sözleşmede koşulları birden fazla boyutuyla karşıladığı, 'insanlığa karşı suç' hatta 'soykırım' olarak tanımlamayı haklı kılacak boyuta ulaştığı fazlasıyla karşıladığı'' ifadesine yer verildi. 

 

2019 yılında, 39 ülke tarafından ''Çin tarafından kamplarda zorla tutulan Uygur Türklerinin serbest bırakılması'' çağrısı yapıldığı belirtilen başvuruda, geçen yıl benzeri bir gerekçeyle ABD'nin Çin'e yaptırım kararı aldığı, önce Kanada ardından da Hollanda parlamentosunun Uygur Türklerine yapılanları ''soykırım'' olarak tanımlayan kararlar aldığı kaydedildi.

 

İYİ Parti'nin başvurusunda şu ifadelere yer verildi:

 

''Doğu Türkistan'daki soydaş ve dindaşlarımızın  yaşadıklarına karşı, dünya ülkelerinin devlet, hükümet ve parlamento seviyesinde resmi tepkiler art arda gelirken, isminin başında Türkiye olan Büyük Millet Meclisimizin sessiz kalması kabul edilemez. Bu hem milletimize hem tarihimize hem de Türk ve Müslüman Doğu Türkistan halkına karşı sorumluluğumuzdur. 

 

Bu çerçevede, İYİ Parti olarak, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde yaşanan 'mezalim' (soykırım) konusunda TBMM'nin ortak bir karar alarak uluslararası topluma ilan etmesi talebimizi arz ederiz.''

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İYİ, Parti'den, TBMM'ye, ''Uygur'', çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı