Haber Detayı
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 09:54
 
İstanbul’da sivrisinek ihbarı için mobil uygulama
İBB: Uygulama, mobil sistem veya web aracılığı ile hizmet verecek. Uygulamanın yanı sıra İstanbul’da belirlenen noktalara Ovitrap adı verilen istilacı türlerin yumurtalarını bırakmalarını sağlayan sivrisinek tuzakları kuruluyor
GÜNDEM Haberi
İstanbul’da sivrisinek ihbarı için mobil uygulama

SONTELGRAF

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), 182 ekip ve 611 personelle sivrisineklere karşı 526 bin 125 kez ilaçlama yapıldığını açıkladı. Özellikle yaz aylarında yurttaşları en çok rahatsız eden sorunlardan biri olan vektörlere karşı çalışmaların aralıksız sürdürüldüğü belirten açıklamada, çalışmaların Anadolu ve Avrupa Yakası’ndaki altı merkezden yürütüldüğü belirtildi. Yapılan çalışmaların sonuçlarının alındığına da yer verilen açıklamada, Sivrisinek Bildirim Sistemi uygulaması ile cep telefonlarından sivrisinek İhbarı yapılabileceğine yer verildi. Açıklamada, “Uygulama, mobil sistem veya web aracılığı ile hizmet verecek. Uygulamanın yanı sıra İstanbul’da belirlenen noktalara Ovitrap adı verilen istilacı türlerin yumurtalarını bırakmalarını sağlayan sivrisinek tuzakları kuruluyor” denildi.

ŞİKAYETLERDE YÜZDE 15’LİK BİR AZALMA GÖRÜLDÜ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “Vektörle mücadele konusunda ALO 153’e yapılan şikayetlerde yüzde 15’lik bir azalma görüldü” denilerek, şu bilgilere yer verildi: İnsanlarda hastalık oluşturan mikroorganizmaları taşıyan ve bulaştıran vektörlere karşı mücadele ediyor. İBB Sağlık ve Hıfzıssıhha Müdürlüğü Vektörlerle Mücadele Birimi çalışmalarını yıl boyunca sürdürürken, çalışmalarda 182 ekip ve 611 personel kentin vektörle mücadelesinde aktif rol oynuyor. Kontrol ve ilaçlama çalışmalarını dünyada kullanılan en gelişmiş bilimsel entegre yöntemleri olan kültürel, fiziksel, biyolojik, kimyasal mücadele yöntemleriyle yapılıyor.

 ÜREME TESPİT EDİLEN KAYNAKLAR İLAÇLANIYOR

İnsanlarda hastalık oluşturan virüs, bakteri gibi hastalık unsurlarını taşıyan canlıların tümüne vektör deniyor. Bu amaçla kullanılan ilaçlara biyosidal adı veriliyor. Konu hakkında şikâyeti olan vatandaşlar, ALO 153 – Beyaz Masa hattından talep oluşturabiliyor. İBB verilerine göre ALO 153 Hattı’na yapılan şikâyetlerin sayısı; 2019’da 82 bin 773 iken, bu sayı, 2020’de 70 bin 546 kez şeklinde ölçüldü. İBB ekipleri bu yıl, üreme tespit edilen kaynaklarda 526 bin 125 kez ilaçlama yaptı. İBB Sağlık Daire Başkanlığı, İstanbul’da yüzde 86’sı insan eliyle oluşan sivrisinek üreme kaynakları hakkında kısa mesaj (SMS) yoluyla da İstanbullulara bilgi veriyor. Sosyal medya siteleri, broşürler, videolar ve animasyonlar da bilgi verilme yöntemi olarak kullanılıyor.

 SİVRİSİNEK MÜCADELESİ YILIN TAMAMINA SÜRÜYOR

Sivrisinekler durgun veya yavaş akan sulara yumurta bırakıyor. Bırakılan yumurtalar, uygun koşullarda bir haftalık süreçte erişkin hale geliyor. Bu nedenle haftalık periyotlarla üreme kaynaklarında kontrol çalışmaları gerçekleştiriliyor. Depo, bidon, saksı altları, su birikintileri, dere ve göletler, su basan bodrumlar, motopomplar, fosseptikler, asansör boşlukları, inşaatlardaki su birikintileri, kuyu, havuzlar ve kanallar sivrisineklerin üredikleri noktalar olarak öne çıkıyor. Erişkin sivrisinek mücadelesi ise yaz aylarında İstanbul’da girilebilen bütün sokaklarda ULV cihazları yapılırken, kış aylarında ise sivrisineklerin kışı geçirdiği alanlarda çalışmalar gerçekleştiriliyor. Belirli periyotlarla kontrol edilecek olan ovitrapların içerisindeki ahşap materyaller değiştirilerek üzerindeki sivrisinek popülasyonu ölçülüyor. Popülasyon tespit edilen alanlarda fiziksel ve biyolojik mücadele yapılarak sivrisinek yoğunluğunun artması engelleniyor.

Kaynak: Editör:
Etiketler: İstanbul’da, sivrisinek, ihbarı, için, mobil, uygulama,
Yorumlar
Haber Yazılımı