Haber Detayı
27 Haziran 2021 - Pazar 23:05
 
İran'da doğalgaz ve petrol sanayiinde grev
İran’da ülke çapında petrol ve doğa gaz tesislerinde binlerce işçinin ''düşük ücretler ve kötü çalışma koşulları'' nedeniyle grevde olduğu bildirildi.
DÜNYA Haberi
İran'da doğalgaz ve petrol sanayiinde grev

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - İran’da ülke çapında petrol ve doğalgaz tesislerinde binlerce greve gitti. 

 

İran’da ülke çapında petrol ve doğa gaz tesislerinde binlerce işçinin ''düşük ücretler ve kötü çalışma koşulları'' nedeniyle grevde olduğu bildirildi.

 

Iranwire’ın haberine göre, Tahran, Kangan, Behbahan, Gaçsaran, Buşehr, Abadan ve İsfahan’daki tesislerde çalışan binlerce işçi 22 Haziran’da işi bıraktı.

 

Grevin sürdüğü tesisler arasında Tahran Petrol Rafinerisi, Assaluye 13. Faz doğal gaz tesisleri, Jahanpars Şirketi, Behbehan’daki Bidboland Rafinerisi ve Gaçsaran Petrokimya Tesisleri de var.

 

Grevin başlamasından sonra YouTube’da birçok işyerinde iş bırakan ve slogan atan işçilerin görüntülere yer verdi.

 

Grevi örgütleyen Taşeron Petrol İşçileri Protesto Konseyi 20 Haziran’da işçilerin taleplerini içeren bir açıklama yayımladı

 

Açıklamaya göre, petrol işçilerinin aylı ücretlerinin 550 dolardan aşağı olmaması, enflasyona göre artırılması, ücretlerin zamanında ödenmesi, geçici taşeron sisteminin kaldırılarak sürekli iş akdi uygulamasına geçilmesi, işçilerin gerekçesiz işten atılmasına son verilmesi, İran serbest bölgelerindeki “kölelik tarzı yasaların” kaldırılması, sağlık, çevre ve işyeri güvenliği standartlarına uyulması, işçi yatakhanelerindeki sağlık koşullarının ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi, işyerlerinde “güvenlik atmosferine” son verilmesi ve işçilerin örgütlenme, toplantı ve protesto hakkının tanınması istendi.

 

Grevin son yıllarda protestolara Devrim Muhafızları’nın müdahale ettiği sert politika nedeniyle işçi eylemlerindeki azalma eğilimini tersine çevirdiği kaydedildi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, İran'da, doğalgaz, ve, petrol, sanayiinde, grev,
Yorumlar
Haber Yazılımı