Haber Detayı
27 Şubat 2021 - Cumartesi 21:55
 
İntiharları önlemek için Yalnızlık Bakanlığı kuruldu
Covid-19 salgını, bütün dünyada sosyal tecrit, ekonomik sefalet, fakirlik ve depresyonu artırdı. Japonya, bu duruma Yalnızlık Bakanlığı kurarak tepki verdi.
DÜNYA Haberi
İntiharları önlemek için Yalnızlık Bakanlığı kuruldu

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - Covid-19 salgını, bütün dünyada sosyal tecrit, ekonomik sefalet, fakirlik ve depresyonu artırdı. Japonya, bu duruma Yalnızlık Bakanlığı kurarak tepki verdi.

 

Japonya’da 2020’de intiharların artış göstermesi karşısında sorunun çözülmesi için bir Yalnızlık Bakanlığı kuruldu.

 

Covid-19 salgını, bütün dünyada sosyal tecrit, ekonomik sefalet, fakirlik ve depresyonu artırdı. Japonya, bu duruma Yalnızlık Bakanlığı kurarak tepki verdi.

 

Nihon Keizai Shinbun gazetesinin aktardığına göre, 2020 yılında Japonya’da 20 bin 919 kişi intihar etti. İntihar edenlerin sayısı 2019’a göre 750 kişi daha fazla oldu. Ülkede intihar istatistikleri geleneksel olarak 20 bin seviyesinin hep üzerinde kalıyor.

 

Halk Sağlığı Kurumunun verdiği bilgiye, Avrupa’da en çok intihar edilen ülkelerden biri olan Fransa’da, 2019 rakamlarıyla yılda ortalama 9 bin kişi hayatına son veriyor.

 

Japonya’da Covid-19 salgınının getirdiği sonuçlardan işsizlik de halkın moralini en çok bozan etkenlerin başında geliyor. İşsizlerin sayısı, Aralık 2020’de iki milyona yükseldi.

 

Japon hükümeti, bu koşullar bağlamında bir Yalnızlık Bakanlığı oluşturdu ve başına Tetsushi Sakamoto’yu getirdi. Eski bir gazeteci olan Tetsushi Sakamoto, şimdiye kadar Bölgesel Yeniden Canlandırma Bakanı olarak hizmet veriyordu. Sakamoto, “Sağlık krizi nedeniyle hayatına son veren insanların sayısı artıyor. Hiçbir şey yapmazsak şimdiye kadar görülmemiş çapta bir sosyal krize tanık olacağız. Daha az bürokratik olalım, insan olalım. Kendimizi çok büyük zorluklar içinde bulunan yurttaşlarımızın yerine koyalım ve onlara el uzatalım” dedi.

 

Nihon Keizai Shinbun gazetesi, konuyu ele almak için hükümetin Başbakan Yoshihide Yuga başkanlığında bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemeye hazırlandığını ve toplantıya sivil toplum kuruluşlarını da davet edileceğini bildirdi.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Sontelgraf, Sıcak Haber, Yerel Haber, Japonya,
Yorumlar
Haber Yazılımı