Haber Detayı
16 Mart 2021 - Salı 01:20
 
İnsan köpeği iki kez evcilleştirmiş
İki farklı yerde gerçekleştirilen köpek evcilleştirmelerinin zamansal olarak birbirine yakın olduğuna dikkati çeken bilim insanları, insanla köpek dostluğunun en az 13.000 yıl öncesine dayandığını bildiriyor.
BİLİM TEKNOLOJİ Haberi
İnsan köpeği iki kez evcilleştirmiş

SONTELGRAF / DIŞ HABERLER - Doğa tarihçileri, antropologlar, zoologlar, genetikçiler gibi birçok farklı disiplinden bilim insanları arasında, insanın en eski ve en iyi dostunun yani köpeğin ilk kez nerede ve ne zaman evcilleştirildiği hakkında süregelen kadim tartışmaya son nokta konmuş olabilir.

 

Konuyla ilgili son bulgular köpeğin ilk olarak Çin'de mi yoksa Avrupa'da mı evcilleştirildiği konusunda ortaya atılan iki karşıt tezin her ikisinin de olduğunu gösterdi. Oxford Üniversitesi öncülüğünde Fransa ve İrlanda'daki bilim kurumlarının da katkısıyla genetik bilimindeki son gelişmeler ışığında yürütülen araştırma, modern köpeklerin Avrasya kıtasının (doğu ve batı) iki ucunda birbirinden habersiz iki farklı insan grubu tarafından, iki farklı kurt topluluğundan iki kez evcilleştirildiğini ortaya koydu. 

 

Araştırmada 14.000 ile 3.000 yıl arasında tarihlenen, 59 köpek kalıntısından elde edilen genlerle, günümüzde yaşayan 2 bin 500 köpeğin genleri karşılaştırıldı.

 

Bugün yaşayan bozkurt alttürlerine yakın akraba ama artık yaban hayatta bulunmayan iki farklı kurt popülasyonundan ayrı ayrı evcilleştirilen iki farklı kökenden köpekler, insan topluluklarının göçleriyle birbiriyle karışıp insan eliyle seçilime uğratılarak, bugün tanıdığımız köpek cinslerini oluşturmuş. İki farklı yerde gerçekleştirilen evcilleştirmelerin zamansal olarak birbirine yakın olduğuna dikkati çeken bilim insanları, insanla köpek dostluğunun en az 13.000 yıl öncesine dayandığını bildiriyor. (ajansbizim)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: İnsan, köpeği, iki, kez, evcilleştirmiş,
Yorumlar
Haber Yazılımı