Haber Detayı
28 Mart 2021 - Pazar 12:06
 
Her birinde bin şifa: Karanfil Karanfil neye iyi gelir
Karanfil neye iyi gelir? Bu bitkinin sağlık açısından yararları arasında sindirimin iyileştirilmesi, bakteri ile mücadele, karaciğeri korumak, akciğer kanseri ile savaşmak, kan şekerini düzenlemek, bağışıklık sistemini geliştirmek, iltihapla mücadele, ağız sağlığını desteklemek, solunum yolu enfeksiyonu tedavi etmek, baş ağrısını iyileştirme gibi sayısız şifa yer alır.
- Haberi
  Her birinde bin şifa: Karanfil Karanfil neye iyi gelir

SONTELGRAF / İSTANBUL - Asya’nın güneyinden Afrika’nın doğusuna kadar pek çok ülkede yetişen karanfil, ağız hastalıkları ve baş ağrısına karşı savaşmanın yanı sıra anti-mutajenik ve anti-mikrobiyal özellikler taşır. Endonezya, Hindistan, Pakistan ve hatta Doğu Afrika bölgeleri gibi Asya ülkelerine özgü olan karanfil,   sindirime yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, diyabeti kontrol eder. Karanfil, Latince adı Syzygium Aromaticum olan bir ağacın kurutulmuş çiçek tomurcuklarıdır. 

Karanfil yalnızca bir baharat değil aynı zamanda pek çok rahatsızlığın tedavisinde de yaygın olarak kullanılan oldukça şifalı bir bitkidir.  Geleneksel olarak diş çürümesi, sindirim sorunları, ağız kokusu ve hatta afrodizyak olarak kullanılan karanfil, biryani, dal, köriler, çorbalar ve çay gibi yiyeceklere hoş kokulu bir aroma vermesinin yanı sıra, çok sayıda temel vitamin, mineral ve diyet liflerinden oluşan mükemmel bir besin profili sergiler. 

  • Ayurveda tıbbı diş çürüğü ve ağız kokusu (ağız kokusu) için karanfil kullandı .
  • Çin tıbbında, karanfilin afrodizyak özelliklere sahip olduğu düşünülüyordu.
  • Öğütülmüş karanfiller, geleneksel olarak iyileştirme amacıyla küçük kesimlere uygulanır.
  • Karanfil çayı, tıkanıklığı gidermek için popüler bir sıcak içecektir.
  • Karanfil yağının baş ağrılarını ve şişkinliği gidermenin yanı sıra çatlakları azaltmaya yardımcı olduğu düşünülmektedir .
  • Aynı zamanda yaygın olarak böcek ve böcek kovucu olarak kullanılır. Suya birkaç damla ekleyin ve yok olduklarını görün!

Zengin Bir Vitamin Kaynağıdır

Doğası gereği düşük kalorilidirler, bu da onları düzgün sindirimi kolaylaştırmak için bol miktarda lif sağlamanın yanı sıra kilo kaybı için ideal kılar. Karanfil, kalsiyum ve fosforun yanı sıra optimal beyin fonksiyonları ve kemiklerin güçlendirilmesi için önemli bir eser mineral olan zengin bir manganez kaynağıdır.

Cömert miktarlarda K vitamini ile kutsanmış karanfiller, doku yaralanmalarında hızlı kan pıhtılaşma süreçlerine yardımcı olurken, geniş potasyum rezervleri normal kan basıncını korumak ve hipertansiyonu önlemek için değerlidir. Karanfil ayrıca, vücuttaki zararlı serbest radikalleri ortadan kaldıran, güçlü antioksidan özelliklere sahip çok sayıda bileşik, yani C vitamini, E vitamini, öjenol, flavonoidler ve gallik asit içerir. Bu kanser riskini ortadan kaldırır, bağışıklığı güçlendirir, optimum metabolizmayı sağlar ve sağlıklı cilt ve saçı destekler.

Karanfiller, sağladıkları sayısız sağlık yararına ek olarak, aşırı güçlü nane aroması ve ince baharatlı tadı nedeniyle çok eski zamanlardan beri kullanılır. Toz haline getirilmiş karanfil genellikle şeker, bal, pürüzlü tatlıların tatlı tadını tamamlamak için çaylara, sıcak içeceklere ve tatlılara eklenir. Karanfil, canlandırıcı kokuları ve hafif keskin tadı çorbalar hazırlamak için küçük miktarlarda kullanılır.

Karanfilin Sağlığa Faydaları

Sindirimi Teşvik Eder

Karanfil, enzim salgılarını uyararak sindirimi iyileştirir ve sindirim hareketliliğini artırır. Karanfil en iyi gaz, mide asabiyeti, hazımsızlık ve mide bulantısını hafifletmek için kullanılır.

Diyabeti Kontrol Eder

Karanfil, yüksek kan şekeri seviyesine sahip insanlar için en iyisidir. Araştırmalar, karanfilin insülin duyarlılığını artırdığını ve insülinin verimli çalışmasına yardımcı olduğunu bulmuştur.

Kemikler ve Eklemler İçin İyi Gelir

Karanfil, kemiklerdeki kemik yoğunluğunu ve mineral içeriğini artırmaya yardımcı olan öjenol ve flavonoidler gibi hidro-alkolik bileşiklerle doludur. Zayıf kemik ve kemik erimesi olan kişiler, düzenli olarak karanfil almaktan yararlanır.

Bağışıklık Sistemini Artırır

Karanfildeki harika bileşen olan öjenol, birçok zararlı bakteri, mantar ve virüse karşı çok etkilidir. Karanfilin anti-viral ve kanı saflaştırma potansiyeli, beyaz kan hücrelerini uyararak kandaki toksisiteyi azaltır ve hastalıklara karşı direnci artırır.

Vücut Ağrısını ve İltihaplanmayı Azaltır

Karanfildeki öjenol, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve vücuttaki ağrı reseptörlerini uyararak ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur. Karanfil yağı veya özü, artrit, iltihaplanma ve genel olarak herhangi bir ağrıdan kurtulma sağlar.

Diş Ağrısını Giderir

Karanfil yağı, mikrop öldürücü özelliklerinden dolayı diş ağrısı, diş ağrısı, diş etleri ve ağız ülserleri için etkili bir çare. Amerikan Dişhekimleri Birliği'ne göre karanfil yağı diş anestezi olarak onaylanmıştır.

Kanseri Önler

Kanserden korunmak için daha fazla karanfil yiyin, çünkü karanfildeki öjenol güçlü antikarsinojenik özelliklere sahiptir ve akciğer kanseri, meme kanseri ve yumurtalık kanserini erken aşamalarda kontrol etmeye yardımcı olur.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Her, birinde, bin, şifa:, Karanfil, Karanfil, neye, iyi, gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı