Haber Detayı
23 Haziran 2021 - Çarşamba 17:29
 
Hedef 274 bin Rus turist
Rusya'nın yeni tip koronavirüs gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik 15 Nisan'da başlattığı uçuş kısıtlamasının 22 Haziran itibarıyla sona erdirilmesiyle ilk Rus turist kafilesi Muğla'daki Dalaman Havalimanı'na geldi.
TURİZM Haberi
Hedef 274 bin Rus turist

SONTELGRAF / MUĞLA - Rusya'nın yeni tip koronavirüs gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik 15 Nisan'da başlattığı uçuş kısıtlamasının 22 Haziran itibarıyla sona erdirilmesiyle ilk Rus turist kafilesi Muğla'daki Dalaman Havalimanı'na geldi.

 

Rusya'nın yeni tip koronavirüs gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik 15 Nisan'da başlattığı uçuş kısıtlamasının 22 Haziran itibarıyla sona erdirilmesiyle ilk Rus turist kafilesi Muğla'daki Dalaman Havalimanı'na geldi.

 

Rusya'nın başkenti Moskova'dan kalkan uçak, 288 yolcusuyla saat Dalaman Havalimanı'na indi. Rus turistlere havalimanında Türk lokumu ikram edildi. Turist kafilesi, termal kameralardan geçip havalimanına girdi. Pasaport işlemlerinin ardından salgın tedbirleri gözetilerek valizlerini almaları sağlanan turistler, servislerle konaklayacakları otellere hareket etti.

 

“Yaklaşık 274 bin Rus turistin bölgemize gelmesini umut ediyoruz”

 

Rusya'nın yeni tip koronavirüs gerekçesiyle Türkiye'ye yönelik 15 Nisan'da başlattığı uçuş kısıtlamasının 22 Haziran itibarıyla sona erdirilmesiyle ilk Rus turist kafilesi Muğla'daki Dalaman Havalimanında törenle karşılandı.

 

Gazetecilere, gelecek günlerde Rus turistlerin bölgeye gelmeye devam edeceğini açıklayan YDA Dalaman Havalimanı Yönetim Kurulu Üyesi Hamdi Güvenç, sezon boyu ekim ayının sonuna kadar uçuş planlamasının mevcut olduğunu belirterek, “Rusya'nın 9 şehrinden Dalaman'a uçak seferi yapılacak. Uzun zamandır iç turizmden tatmin olmayan Rus turistlerin Türkiye'nin açılmasıyla akın akın Türkiye'ye geldiklerini görüyoruz. Burada en önemli destinasyonlardan birisi Antalya ve Dalaman" dedi.

 

Bölgenin salgın döneminde rağbet gördüğünü anlatan Güvenç, "Salgın nedeniyle yeni bir trend ortaya çıktı. Gelen ziyaretçiler daha doğal ortamda daha mesafeli mekanlarda tatillerini yapmak istiyorlar. Bu tam da Muğla'nın tarifine uyuyor. Bundan sonraki uçakların doluluklarının artarak devam edeceğini ve sezonun uzayacağını görüyoruz" diye konuştu.

 

Rusya'da yeni planlamaların da devam ettiğini ifade eden Güvenç, şunları kaydetti:

 

"Rusya'dan hatlar arası aktarmalar ve yeni planlamalar yapılıyor. İç turizmdeki rezervasyonların iptal edilerek Türkiye'ye çevrildiğini görüyoruz. Durum iyi görünüyor. Herhangi bir olağanüstü durum olmazsa geri kalan süre içerisinde iyi bir sezon geçireceğimizi bekliyoruz. Sezonda yaklaşık 274 bin civarında Rus turistin bölgemize gelmesini umut ediyoruz. Özellikle Kültür ve Turizm Bakanı'mızın çabalarının çok büyük etkisi oldu. Türkiye'de ikinci aşıyı olma aralığı için 4 haftalık süre var. Fakat Batı'da bu süre 7 hafta. Kitle aşılaması konusunda bu bize avantaj sağlıyor. Türkiye bu konuda oldukça hızlı davrandı. Bu da bize olumlu yansıdı. Turizm çalışanlarının öncelikli aşılanmasının sektörde büyük etkisini gördük."

 

Güvenç, rezervasyonların gelecek günlerde artarak devam etmesini öngördüklerini dile getirdi.(ajansbizim)

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Hedef, 274, bin, Rus, turist,
Yorumlar
Haber Yazılımı