Haber Detayı
24 Haziran 2020 - Çarşamba 09:34
 
Güvenli turizm uygulamaları kalıcı olacak
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, otellerde alınan koronavirüs tedbirlerinin pandemi sonarsında da kalıcı olacağını belirterek, şu ana kadar yaklaşık 400 otelin "Güvenli Turizm Sertifikası" aldığını ve bu sayının 2 bine ulaşmasını hedeflediklerini dile getirdi
TURİZM Haberi
Güvenli turizm uygulamaları kalıcı olacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’da düzenlenen "Yeniden Keşfet" buluşmasının ikinci gününde, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında ulusal ve uluslararası basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Avrupa'da ilk kez Türkiye'nin hayata geçirdiği "Güvenli Turizm Belgelendirme Sistemi"ne, Kovid-19 salgını sonrasında devam edilip edilmeyeceği ve bunun diğer ülkelere bir model olarak önerilip önerilmeyeceğine ilişkin soruya Bakan Ersoy, sistem kapsamında belirlenen kriterlerin 70 ülkeye gönderildiğini, şu ana kadar yaklaşık 400 otelin "Güvenli Turizm Sertifikası" aldığını ve bu sayının 2 bine ulaşmasını hedeflediklerini dile getirdi.

SERTİFİKASYON PROGRAMINA DEVAM ETMEYİ PLANLIYORUZ

Son derece şeffaf yürütülen sertifikasyon programı kapsamında uluslararası şirketlerle de çalıştıklarını belirten Bakan Ersoy, programın Kovid-19 salgını sonrası sürmesi konusunda şu değerlendirmelerde bulundu:

"Buradaki mesele otelcilerin ve turizm sektörünün buna hazır olması. Bu sistem, otelciler için ciddi maliyet getiriyor, bu maliyeti kabul etmeye gönüllü olmaları gerekiyor. Biz sertifikasyon programına Kovid-19 salgını sonrası da devam etmeyi planlıyoruz, önemli olan bu. Şu an 132 kriterimiz var, bundan çıkarılacaklar vardır, buna eklenecekler vardır ama turizm sektörünün geleceğinde böyle bir program olması gerekiyor. Mesele sadece sertifikasyon programı değil, bu programla hizmet sektörünün standartlarını yükseltmiş oluyoruz. Bence zaten bütün ülkelerin böyle bir program başlatması gerekiyor."

TÜRKİYE'NİN GÜÇLÜ SAĞLIK ALT YAPISI VE MEDİKAL ENDÜSTRİSİ VAR

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da basın toplantısında, Kovid-19 salgınında ülkelerin farklı alanlarda ne kadar zayıf ve güçlü olduğunun ortaya çıktığına işaret etti. Salgın sürecinde diplomasiyi aktif bir şekilde sürdürdüklerini ve birçok ülkeye mücadelelerinde katkı sunduklarını belirten Bakan Çavuşoğlu, bugünlerin ardından güzel günlerin geleceğine inandığını vurgulayarak, Türkiye'nin güçlü sağlık alt yapısı ve medikal endüstrisi sayesinde yardımlarını sunduğunu ve Kovid-19 ile mücadele ederken, bir yandan da ne kadar güçlü olduğunu kanıtladığını belirtti. Bakan Çavuşoğlu, bu süreçte üçüncü dünya ülkeleriyle iş birliğine devam ettiklerini bildirdi.

  

Kaynak: Editör:
Etiketler: Güvenli, turizm, uygulamaları, kalıcı, olacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı