Haber Detayı
06 Nisan 2021 - Salı 21:17
 
Günde bir avuç fındık iyi gelir
Fındık, vitaminler, mineraller, antioksidan bileşikler ve sağlıklı yağlar gibi besinlerle doludur. Kan yağ seviyelerini düşürmeye yardımcı olmak, kan basıncını düzenlemek, iltihabı azaltmak ve kan şekeri seviyelerini iyileştirmek gibi sağlık yararları vardır.
SAĞLIK Haberi
 Günde bir avuç fındık iyi gelir

SONTELGRAF/İSTANBUL

Önemli bir bölümü Türkiye’de, daha az olarak da İtalya, İspanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde yetiştirilen fındık insan sağlığı açısından son derece yararlıdır. Çiğ olarak yenebilir, kavrulmuş veya hamur haline getirilebilir. Besin açısından zengindir ve yüksek oranda protein, yağ, vitamin ve mineral içerir.  Fındık lezzetli bir atıştırmalıktır ve sağlığa yararı oldukça fazladır. İçerdiği vitaminlerle dengeli beslenmeye katkı sunar. Çok miktarda e vitamini içerir. Sağlıklı yağlar barındırır. Protein ve lif açısından zengindir. Fındığın kolesterol seviyelerini düşürmekten insülin direncini artırmaya kadar çok yararı vardır. Fındığın yararları bunlarla da sınırlı değildir.  Her gün düzenli tüketildiğinde vücuda sağladığı vitamin ve protein katkısı sağlar. Fındık yüksek kalorili olmasına karşın içerdiği besinler ve yağlar açısından harika bir besin kaynağıdır. Bir avuç fındık yaklaşık 176 kaloridir, toplam yağ 17 gramdır. 4,2 gram protein içerir. Bunun yanında 4,7 gram karbonhidrat, 2,7 gram elyaf, günlük ihtiyacın yüzde 21'i kadar E vitaminine sahiptir. Ayrıca tiamin, magnezyum, bakır, manganez bulundurur.

İşte fındığın bazı faydaları:

Lif Kaynağıdır: Fındık, iyi lif kaynağıdır. Düzenli bağırsak hareketlerini teşvik eder ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur.  31-50 yaş arası kadınların günde 25 gram diyet lifi yemesi önerilmektedir. Aynı yaştaki aralığındaki erkeklerin günde 30 gram lif tüketmelidir. Bu lif fındıkta vardır. 28 gram bir fındığın yaklaşık 10’da birisi liftir.

Hücreleri Korur: Fındık,  serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını  azaltmaya yardımcı olur. Hücrelerin oksidasyonuna karşı koruyan   antioksidanlar açısından zengindir. Son araştırmalar, fındıkta bulunan   E vitamininin vücudu kansere bağlı hücre hasarı türlerinden korumaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Kolesterolü Düşürebilir: Fındık açısından zengin bir beslenmenin kolesterolü düşürdüğü belirlenmiştir. Araştırmacılar, fındığın sağlık yararlarından yararlanmanın en iyi yolunun, bir kişinin genel kalori alımını artırmadan her gün onları yemekten geçtiği sonucuna vardılar.

İnsülin duyarlılığının iyileştirilmesi: Fındık ve kabuklu yemiş tüketimi, insülin duyarlılığını artırmaya yardımcı olabilir. Her gün içinde dörtte bir oranında fındık bulunan bir avuç fındık karışımı yemenin insülin duyarlılığını artırdığı gözlenmiştir. Azalan insülin duyarlılığı, tip 2 diyabetin gelişmesinde rol oynar. Bu hassasiyetin iyileştirilmesi, durumun riskini azaltır.

Kalp Sağlığına İyi Gelir: Fındık sağlıklı bir kalbi desteklemeye yardımcı olabilir. Fındık yemenin kardiyovasküler risk biyobelirteçlerini iyileştirebileceği ve potansiyel olarak kalp problemleri riskini azaltabileceği soncuna ulaşılmıştır.

Sperm sayısını artırır: Son araştırmalar, fındık dahil daha fazla kuruyemiş tüketmenin sperm sayısını artırabileceğini ve sperm kalitesini artırabileceğini göstermektedir. 

 

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , Günde, bir, avuç, fındık, iyi, gelir,
Yorumlar
Haber Yazılımı