Haber Detayı
02 Nisan 2021 - Cuma 10:29
 
Gözde sarı leke görme kaybına neden olabilir
Genetik yatkınlık ve yaşam tarzına bağlı riskler yüzünden gözde oluşan sarı lekeler tedavi edilmediğinde görme kaybına neden olabilir. Uzmanlar, erken teşhisin önemine dikkat çekerek, “Tedavi edilmezse, sarı nokta hastalığı yüzde 95 görme kaybına ve nihayetinde toplam görme kaybına neden olur” görüşüne vurgu yapıyor.
SAĞLIK Haberi
Gözde sarı leke görme kaybına neden olabilir

 

SONTELGRAF/İSTANBUL

Yaygın olarak ‘sarı nokta hastalığı’ olarak bilinen makula dejenerasyonu retina hastalığıdır ve merkezi görüşü etkiler. Özellikle sigara içen kişileri etkiliyor ve 55 yaşından sonra oldukça yaygın olarak görülüyor. Uzmanlar ilerleme durumunda görme kaybına neden olabilen sarı leke hastalığının 55 yaşından büyük kişileri, kalıtsal riski olanları, sigara içenleri daha çok etkilediğini belirtiyor. Görme kaybı, Nesnelerin-çizgilerin dalgalı veya bozuk görünümü, gözün önündeki gölgeler, bozulmuş görsel kalite ve renkleri ayırt etmede sorun yaşamak sarı leke hastalığının belirtileri arasındadır.

Risk Faktörleri Kontrol Edilebilir

Yaşa bağlı sarı nokta hastalığı için ana risk faktörleri, kişinin yaşını ve kalıtsal özelliklerini içerdiğinin altını çizen uzmanların üzerinde görüş birliğine vardığı diğer risk faktörleri hipertansiyon, sigara, beslenme, yüksek lipid kolesterol seviyeleri, uzun süre güneş ışığına maruz kalma ve aşırı kilolu olmak şeklinde sıralanıyor. Yaşa bağlı ve kalıtsal faktörlerin ortadan kaldırılmasının imkansız olduğunu kaydeden uzmanlar, diğer risk faktörlerini kontrol etmenin ise imkan dahilinde olduğuna vurgu yapıyor. Uzmanların görüşleri şöyle: “Hipertansiyon varsa kontrol edilebilir. Sigara içiyorsanız, hasta bırakmalıdır. Güneşten korunmak için filtre güneş gözlüğü takılmalıdır. Akdeniz diyeti tavsiye edilir. Tereyağı, kırmızı et ve kolesterol içeren yiyeceklerden uzak durulması tavsiye edilir.

Erken Teşhis Çok Önemlidir

İki tür sarı nokta hastalığı vardır; kuru ve ıslak. Kuru tip tüm vakaların yüzde 90'ını ve ıslak tip yüzde 10'unu oluşturur. Ancak ıslak tipte görme kaybına yol açtığı için erken teşhis daha önemlidir. Kuru tipe göre daha hızlı ilerleyen bu hastalık, renk görme bozukluğu ve kontrast duyarlılığında kayıp ile birlikte ani görme kaybına ve zamanla retina ve makulada oluşan yeni damarlarda kanamalar nedeniyle körlüğe yol açar.

Sarı Nokta Hastalığının Tedavisi

Kuru tip sarı nokta hastalığında koruyucu tedavi verilir; ıslak tipte göz içi enjeksiyon ve fotodinamik tedavi uygulanır. Koruyucu tedavide antioksidan vitaminler A, C ve E, lutein ve çinko kullanılmaktadır. Göz içi enjeksiyonları, göz damlasıyla uyuşturularak yapılır. Bu işlem sırasında hasta ağrı hissetmez. Fotodinamik tedavide verteporfin adı verilen bir ilaç önce intravenöz olarak özel bir kombinasyon halinde verilir ve ardından düşük güçlü bir lazer uygulanır.

Tedavide İlaç Enjeksiyonu

Göz içi enjeksiyon tedavisi için bir tür protein (anti-VEGF antikoru) kullanılır. 75-85 yaş arası her üç kişiden birinde görülen ıslak tip sarı nokta hastalığının tedavisi için FDA onaylı anti-VEGF ilaçlar göze iğne ile enjekte edilir. Tedavi sırasında kullanılan anti-VEGF ilaç, hastalık durumunda gözün arkasındaki göz hücrelerinden salınan proteini inhibe ederek yeni damarlar oluşturarak görme kaybını önler. 4-6 hafta aralıklarla göz içine enjekte edilen ilaç sarı noktada yeni damarların gelişimini durdurur ve hastanın şikayetlerini önemli ölçüde düzeltir. Enjeksiyon en az 3 kez yapılır ancak bazı hastalar daha fazlasına ihtiyaç duyar. Enjeksiyon aralıkları hastanın tedaviye verdiği cevaba göre 4-6 hafta arasında değişmektedir.

Tedavi Edilmeyen Hasta Göremez

Tedavi edilmezse, sarı nokta hastalığı yüzde 95 görme kaybına ve nihayetinde toplam görme kaybına neden olur. Görme, yasal olarak körlük olarak kabul edilen düzeye indirilir ve hastalar baktıklarını göremez hale gelirler. Örneğin hasta karşısındaki kişinin yüzünü göremez, ancak onun yüzünü görebilir.

Bu hastalar genellikle evlerini yalnız bırakamazlar; ev işlerini kendileri yapabilirler ancak birçok işte başkalarının yardımına ihtiyaç duyarlar. Göremedikleri için okuyamazlar, yazamazlar, TV izleyemezler veya araba kullanamazlar.

Sarı Nokta Hastalığında Amsler Grid Testi

Bu test, rutin bir göz muayenesine eşdeğer değildir. Bununla birlikte, sarı nokta hastalığının erken belirtilerini belirlemek için kendi kendinize uygulayabileceğiniz bir grafiktir. Uzmanlar, 40 yaşından büyük herkesin bu sınava girmesini tavsiye ediyor.

Testi Nasıl Kullanacaksınız?

• Bir çift kullanıyorsanız gözlüklerinizi veya kontakt lenslerinizi takın.

• İyi aydınlatılmış bir odada yukarıdaki grafiği sabit bir şekilde yüzünüzden yaklaşık 30-40 cm uzakta tutun.

• Bir gözünüzü elinizle kapatın ve ortadaki noktaya odaklanın. Büyük meydanın 4 köşesini de görebilmelisiniz.

• Diğer gözünüzü de aynı şekilde test edin.

• Çizgiler dalgalı, kırık veya bulanık görünüyorsa veya köşeleri göremiyorsanız sarı nokta hastalığı belirtileri yaşayabilirsiniz.

Bu durumda bir an önce retina hastalıkları konusunda uzmanlaşmış bir göz doktoruna görünmelisiniz.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gözde, sarı, leke, görme, kaybına, neden, olabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı