Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 21:34
 
Gebenin kalp sağlığı, çocuğunun sağlığını belirleyebiliyor
Gebelik sırasında kalp-damar rahatsızlıkları bulunan kadınların çocuklarının, ergenlikte kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi.
SAĞLIK Haberi
Gebenin kalp sağlığı, çocuğunun sağlığını belirleyebiliyor

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - Gebelik sırasında kalp-damar rahatsızlıkları bulunan kadınların çocuklarının, ergenlikte kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu belirlendi. 

ABD'deki Ann & Robert H. Lurie Çocuk Hastanesi ve Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden doktorlar, altı ülkeden 2 bin 300 anne ve çocuğun verilerini inceledi.

Araştırma obezite, sigara alışkanlığı, tansiyon ya da kolesterol gibi risk faktörlerinden ikisinden fazlasına sahip, kalp sorunları bulunan kadınların çocuklarının 10-14 yaşında benzer rahatsızlıklar yaşama riskinin 8 kat fazla olduğunu gösterdi. 

Araştırmaya imza atanlardan Dr. Amanda Perak, bu durumun genlerden mi, sosyo-ekonomik ya da rahim içindeki etkenlerden mi  kaynaklandığını anlamak için başka araştırmaların gerektiğini belirtti.

Ancak sebep ne olursa olsun kalp-damar sorunları yaşayan kadınların özellikle gebelikte izlenmesi, bu kişilerin sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmesi ve spor yapması gerektiğine dikkati çekti.

Ayrıca Perak, çocukların, ebeveynlerinin beslenme biçimlerini ve spor alışkanlıklarını edinmeye meyilli olduklarını da vurgulayarak  "Elde edilen bulgular, risk faktörlerinin çok erken hatta belki de doğumdan önce şekillendiğini gösteriyor" dedi. 

Gebelikte kalp-damar sorunları bulunan kadınların çocuklarının sağlıklı beslenme tarzı ve sporla yine de sağlıklı yaşayabileceklerini belirten bilim adamları yine de kadınlara gebelikten önce sağlıklı bir kiloda olmaları, sigara içmemeleri, tansiyon, kolesterol ve kan şekeri seviyelerine dikkat etmeleri önerisinde bulundu.

Araştırmanın sonuçları "JAMA" dergisinde yayımlandı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gebenin, kalp, sağlığı,, çocuğunun, sağlığını, belirleyebiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı