Haber Detayı
15 Şubat 2021 - Pazartesi 14:30
 
Gazeteciden Milletvekiline soru önergesi gibi sorular
TBMM’de soru önergeleri ile sık sık gündeme gelen milletvekillerinden CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal, bu kez kendisinin yanıtlaması istemiyle bir soru önergesiyle karşılaştı. Soru önergesini ise bir gazeteci Sait Karaduman verdi.
GÜNDEM Haberi
Gazeteciden Milletvekiline soru önergesi gibi sorular

SONTELGRAF/AFYONKARAHİSAR - Gazeteci Sait Karaduman, CHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı’na gönderdiği soru önergesinde, ulusal ve yerel basın arasında ayrım yapılıp yapılmadığını sordu.

CHP Afyonkarahisar Millevekili Burcu Köksal’a, seçim bölgesi olan Afyonkarahisar’da ilçeleriyle birlikte 22 gazete, 2 televizyon, 15 radyo ve 50’ye yakın ciddi anlamda haber yayını yapan internet sitesi olduğu hatırlatılarak, bu basın kuruluşlarında çalışan onlarca gazeteci de gecelerini gündüzlerine katarak çalışmakta ve halkın doğru bilgi almasını sağladığı ifade edildi.

Karaduman, “Bu durumda basın çalışanları başka bir gazetede veya basın kuruluşunda önceden yayınlanmış bir haberi alarak tekrar kendi yayınlarında kullanmaları o gazeteciyi ‘çalıntı haber’ yapmakla suçlanabilmektedir. Bunu da hiçbir basın çalışanı istemez.

Seçim zamanı seçim bölgeniz olan Afyonkarahisar’da çalışan gazeteciler sizlerin yaptığı çalışmaları ve söylemleri en çok duyuran kişilerdir. Bu kişiler seçim bittikten sonra de sizin sesiniz olmaya devam etmiştir, etmeye devam edeceklerdir” dedi.

Gazeteci Sait Karaduman, CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın yanıtlamasını istediği soruları ise şöyle sıraladı:

  1. Yaptığınız bazı çalışmalar neden önce ulusal gazetelerde yer almakta, daha sonra Afyonkarahisar basınına servis edilmektedir?
  2. Seçim zamanı ulusal gazeteler sizin sesinizi sizin seçmeninize ne kadar duyurmuştur ya da duyurabilmektedir?
  3. Önümüzdeki seçimlerde yine bu Ulasal basın kuruluşları sizin sesinizi Afyonkarahisar basını kadar duyurabilecek mi?
  4. Bu tür davranışlardan ne kadar haberdarsınız?
  5. Bu tür davranışlar sizin talimatınızla mı yapılıyor yoksa danışmanlarınızın işgüzarlığı mı?
  6. Bu yapılanlar bir ayrımcılık değil mi?
  7. Bundan sonra da ulusal yerel basın ayırımı yapacak mısınız?

CHP Afyonkarahisar Milletvekili Burcu Köksal’ın bu soru önergesini nasıl karşılayacağı ve nasıl cevap vereceği ise merak konusu oldu.

Kaynak: Editör:
Etiketler: Gazeteciden, Milletvekiline, soru, önergesi, gibi, sorular,
Yorumlar
Haber Yazılımı