Haber Detayı
22 Şubat 2021 - Pazartesi 21:49
 
Fazla işlenmiş tahıl tüketmek kalp krizi, inme ve erken ölüm riskini artırabilir
Kruvasan ve beyaz ekmek gibi işlenmiş tahıl ürünlerinin fazla tüketilmesinin kalp-damar hastalıkları, inme ve erken ölüm riskini artırabileceği belirlendi.
SAĞLIK Haberi
Fazla işlenmiş tahıl tüketmek kalp krizi, inme ve erken ölüm riskini artırabilir

SONTELGRAF/DIŞ HABERLER - Kruvasan ve beyaz ekmek gibi işlenmiş tahıl ürünlerinin fazla tüketilmesinin kalp-damar hastalıkları, inme ve erken ölüm riskini artırabileceği belirlendi. 

 

Sonuçları "The British Medical Journal" dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, dünya genelinde düşük, orta ve yüksek gelirli ülkelerde yaşayan farklı insan topluluklarının beslenme biçimini inceledi. 21 ülkeden 137 bin 130 kişinin katıldığı, 16 yıl süren araştırmada, yıllar içinde işlenmiş tahıl ve şeker ilavesi yapılmış gıda tüketiminin arttığı gözlemledi. 

Bilim adamları, günde yedi porsiyonun üzerinde işlenmiş tahıl ürünü tüketenlerin erken ölüm riskinin yüzde 27, kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskinin yüzde 33 ve inme geçirme riskinin yüzde 47 arttığını saptadı. 

Araştırmada tam tahıl ya da beyaz pirinç tüketiminin olumsuz etkilerine dair bulguya rastlanmadı. 

Araştırmanın başındaki Kanada'daki Simon Fraser Üniversitesi'nden Scott Lear, bu çalışmanın sağlıklı beslenmek için fazla işlenmiş ve rafine besinleri sınırlandırmak gerektiğini bir kez daha gözler önüne sergilediğini vurguladı. 

Tahıllar, işlenmiş tahıllar, tam tahıllar ve beyaz pirinç olmak üzere üç gruba ayrılıyor. İşlenmiş tahıllar, beyaz ekmek, makarna/noodle, kahvaltılık gevrekler, krakerler gibi işlenmiş unla (beyaz un) yapılan mamuller ile işlenmiş tahıl içeren pastane ürünleri/tatlıları kapsıyor. Tam tahılların içinde ise tam buğday unları (karabuğday gibi) ve el değmemiş ya da kırık tam tahıllar (çelik kesim yulaflar) bulunuyor. 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Fazla, işlenmiş, tahıl, tüketmek, kalp, krizi,, inme, ve, erken, ölüm, riskini, artırabilir,
Yorumlar
Haber Yazılımı