Haber Detayı
06 Kasım 2021 - Cumartesi 09:14
 
EYT’de son durum nedir?
EYT’de son durum nedir? Erken emeklilik gelecek mi?
EKONOMİ Haberi
EYT’de son durum nedir?

Emeklilikte yaşa takılan vatandaşlar son durumu yakından takip ediyor. Maliyeti yüksek olduğu gerekçesiyle yıllardır çözüm bulunamayan emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) için formül arayışları sürüyor. Gündemde en çok üzerinde durulan formüllerden biri bir kereye mahsus olmak üzere, sigorta prim gün sayısını doldurup emekli olmak için gerekli yaş süresini bekleyenler için bir düzenleme yapılması. Bu planın bekleme süresini 2-3 yıl düşürmesi bekleniyor. Prim gün sayısını tamamlayanlar veya şu anda emekli olmak için 56 yaşını bekleyenlere 2-3 yıllık bir avantaj sağlaması öngörülen çalışmayla ilgili olarak maliyet analizi yapılacak ve kaç kişinin yararlanacağı belirlenecek.

KISMİ EMEKLİLİK GÜNDEMDE

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yeni formüller üzerinde çalışıyor. EYT çalışmasının gündeme alınması milyonları heyecanlandırırken, Emeklilik yaşının aşağı çekilmesi için şimdi de yıpranma hakkı tartışılıyor.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, EYT'nin maliyetini hesaplamaya başlamıştı. Show Haber'den Ulaş Can Yakupoğlu'nun haberine göre; EYT'de yeni geliştirilen formül maaş kesintili erken emeklilik... Ancak masaya yeni bir seçenek daha eklendi: Kısmi emeklilik ve süre tamamlaması seçeneklerinin yanında bazı meslek grupları için yıpranma seçeneği de var masada. 

Kısmi emeklilik ile 3600 prim gününü tamamlayan kadınların 50, erkeklerin ise 55 yaşında emekliye ayrılması öngörülüyor.

Süre tamamlaması ise kadınlarda 7200, erkeklerde ise 9000 gün sigortalılık gününü tamamlayanların yaşa bakılmadan emekli edilmesi demek.

Gazeteciler, sağlık çalışanları, polisler ve askerlere tanınan yıpranma hakkının beden işçilerine de getirilmesi gündemde.

HER ŞEY 1 EKİM 2008’DE DEĞİŞTİ

1 Ekim 2008 yılında yürürlüğe giren düzenleme ile kadınların ve erkekler arasında prim gün sayısı 7200'e yükseltildi. Yasayla emeklilik yaşı erkeklerde 60, kadınlarda ise 58 oldu. Bu yasal düzenleme EYT’lilerin ortaya çıkmasına neden oldu. Çünkü önceki durumda emekli olmak için aranan sigortalılık süresi erkekler için 25, kadınlar için 20 yıldı. Prim ödeme hem kadın hem de erkekler için 5000 bin gün, yaş ise kadın için 58, erkek için 60 olarak belirlenirken, önceden 20 yaşında sigortalı olan bir kadın 40 yaşında bir erkek ise 45 yaşında emekli olma hakkı kazanabiliyordu.

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: EYT’de, son, durum, nedir?,
Yorumlar
Haber Yazılımı