Haber Detayı
19 Şubat 2021 - Cuma 10:20
 
Evciler hayvanlar mikroçiple izlenecek
Tarım ve Orman Bakanlığı, kedi ve köpeklere derialtı mikroçip uygulaması başlatılacağını açıkladı. Bu uygulama ile birçok hastalık önlenebilirken, hayvan sahiplerinin kedi veya köpeklerini gelişigüzel terk etmelerinin de önüne geçecek.
GÜNDEM Haberi
Evciler hayvanlar mikroçiple izlenecek

SONTELGRAF-Tarım ve Orman Bakanlığı başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla kedi ve köpeklere derialtı mikroçip uygulamasına başlıyor. Sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak. Tarım ve Orman Bakanlığı, Gıda Kontrol Genel Müdürlüğü ile Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) arasında kedi, köpek ve gelinciklerin hareketlerinin takibi ve başta kuduz hastalığı olmak üzere hayvan hastalıkları ile daha etkin mücadele etmek amacıyla bu hayvanların kimliklendirilerek, elektronik ortamda kayıt altına alınması amacıyla protokol imzalandı.

Uygulama Hayvan Hakları Yasası'na Temel Oluşturacak

Gıda Kontrol Genel Müdürü Harun Seçkin ve TVHB Merkez Konseyi Başkanı Ali Eroğlu'nun imzaladığı protokol çerçevesinde sahipli köpeklerin bu yıldan itibaren, sahipli kedi ve gelinciklerin ise 2022 yılından itibaren bireysel olarak kimliklendirilerek kayıt altına alınması zorunlu olacak.Bakanlık'tan yapılan açıklamada, "Kedi ve gelinciklerin bu yıldan itibaren gönüllü olarak kayıt altına alınabileceği uygulama kapsamında, Bakanlığımızdan üretim izni almış ev ve süs hayvanları üretim merkezlerindeki kedi, köpek ve gelincikler de kayıt altına alınacak. Uygulama Meclis gündeminde olan Hayvan Hakları Yasası'nın uygulanmasına temel oluşturacağı gibi sokağa terk edilen veya kaybolan hayvanların sahiplerine kolaylıkla ulaşılabilmesini sağlayacak" denildi.

Sahip Değişikliği En Geç 15 Gün İçinde Kaydedilecek

Uygulama ile; Yeni doğan ev hayvanının sahibi, doğum tarihinden itibaren en geç 3 ay içinde Bakanlığın il veya ilçe müdürlüğüne başvuracak. Mikroçip takılarak pasaport düzenlenen ev hayvanları 15 gün içinde, ev hayvanlarına yapılan aşılar ve sahip değişikliği gibi bilgileri en geç 15 gün içinde kaydedilecek. Sahipsiz hayvanların, hayvan barınakları tarafından gerçek veya tüzel kişiliklere verilerek sahiplendirilmesi durumunda, hayvanın sağlık karnesiyle sahiplendirme tarihinden itibaren en geç 60 gün içinde il veya ilçe müdürlüklerine başvurulacak. Resmi veteriner hekim tarafından hayvan için yeni pasaport düzenlenecek ve veri tabanına kaydedilecek.

Hayvanları Terk Etmek Zorlaşacak

Tarım ve Orman Bakanlığının açıklaması şöyle: "Kayıtlı ev hayvanlarının ölümü ya da kaybolması halinde en geç 60 gün içinde ev hayvanı sahibi, durumu il veya ilçe müdürlüğüne bildirecek. Terk edilmiş hayvanı bulan kişiler, bu hayvanları sahiplenmek isterse başvurularını il/ilçe müdürlüklerine yapacak. Kedi, köpek ve gelinciklere derialtı mikroçip uygulanacak, el terminali aracılığı ile okunabilecek, bundan böyle sokağa terk edilmiş kedi ve köpeğin kime ait olduğu el terminali ile okunarak sahibi tespit edilebilecek. Kuduz aşısı başta olmak üzere hayvanın geçmişine ait tüm hastalıkları kayıt altına alınacak. Mikroçip uygulaması Bakanlığımız bünyesinde çalışan veteriner hekimler veya onların gözetiminde veteriner sağlık teknikeri/teknisyenleri marifetiyle yapılabileceği gibi, imzalanan protokol kapsamında serbest veteriner hekimler tarafından da yapılabilecek."

Kaynak: Editör:
Etiketler: Evciler hayvanlar mikroçiple izlenecek Tarım ve Orman Bakanlığı, kedi ve köpeklere derialtı mikroçip uygulaması başlatılacağını açıkladı. Bu uygulama ile birçok hastalık önlenebilirken, hayvan sahiplerinin kedi veya köpeklerini gelişigüzel terk et
Yorumlar
Haber Yazılımı