Haber Detayı
03 Mart 2021 - Çarşamba 20:00
 
Ergen psikolojisi nedir?
Ailelerin en çok zorlandığı ve çocukların en hassas olduğu dönemde çocuklara nasıl yaklaşmak gerekir?
SAĞLIK Haberi
Ergen psikolojisi nedir?

Ergen psikolojisi nedir? Ailelerin en çok zorlandığı ve çocukların en hassas olduğu dönemde çocuklara nasıl yaklaşmak gerekir?

SONTELGRAF-Ergenlik dönemini inceleyen uzmanlar, hep çocuğun gözünden ve onun durumundan bakmışlar meseleye. Anne babalarına hayran olan çocuklar ergenlik dönemine geldiklerinde onları sürekli eleştirir ve diğer anne babalarla kıyaslamaya başlarlar. Ancak, çocukların ergenliğe geçişlerindeki bu değişimleri kavrayamayan ana babalar da onu diğer çocuklarla kıyaslıyorlar. Kıyaslanan çocuğun ergenliğe girip girmediğine ya da çıkıp çıkmadığına bakılmaksızın diğer çocuklarla kıyaslanması da yıkıcı. Çocukluk ile yetişkinlik arasında yer alan fiziksel ve psikolojik bir geçiş döneminde olan çocuğunun yaşadığı fırtınaları daha da şiddetlendiren ailelere hangi görevler düşüyor? Ergen bireye nasıl davranmalı? 

SORUNLARINI ÇÖZEN ÇOCUĞUN KENDİNE GÜVENİ ARTAR

Bu sorulara Okan Hastanesi uzmanları şu yanıtları veriyor: “Ergenlik dönemi çocukların 15-18 yaşları aralığında geçirdikleri ve ailelerin ne yapacaklarını bilemedikleri bir süreçtir.

Bu yaşlarına kadar anne babalarına hayran olan çocuklar ergenlik dönemine geldiklerinde onları sürekli eleştirir ve diğer anne babalarla kıyaslamaya başlarlar. Ergenlik döneminde çocuklar için en önemli olan şeyler kendi çevrelerinde beğenilmek ve kabul görmektir. Bu dönemde her şeylerini anne babalarıyla değil arkadaşlarıyla paylaşır ve onlarla güçlü duygusal ilişkiler kurarlar. Arkadaşları tarafından kabul gören bir çocuk kendini saygın bir birey olarak hissetmeye başlar. Sorunlarını tek başına ya da arkadaşlarıyla çözen çocuğun kendine duyduğu güven de artar.

 ERGENLİK ÇOCUKLARIN KONUŞMAYA EN ÇOK İHTİYAÇ DUYDUĞU SÜREÇTİR

Ergenlik döneminde çocukların vücudunda meydana gelen birtakım değişiklikler onu memnun ederken bazılarından hoşnut olmayabilirler. Çocuklar ergenlik döneminde genellikle içe kapanık olur ve odalarından çıkmak istemezler. Böyle durumlarda anne-babalar endişelenip panik yapmamalı ve çocuklarına anlayışla yaklaşmalıdırlar. Bu dönemde konuşmaya çok ihtiyacı olan çocuklara destek olduğunuzu ve sizinle her şeyi konuşabileceklerini hissettirmeniz gerekir. Çünkü bu dönem çocukların konuşmaya en çok ihtiyaç duyduğu süreçtir. Ergenler kendilerini aradıkları bu süreçte her türlü yeniliğe açık olarak bazı şeyleri denemek isterken yanlarında olmanız size olan güvenlerini arttırmaktadır. Sürekli eleştirir ve kızar durumda olmanız sizden uzaklaşmasına sebep olur. Bu nedenle saygı duyduğunuzu göstermeniz gerekir. Örneğin çocuğunuzun odasına girerken kapısını çalmanız ona güvendiğinizi göstermeniz ve yaşam alanına saygı duyduğunuzu gösteren bir harekettir.

BAŞARILARINI TAKDİR EDİN, HATALARINA ANLAYIŞLA YAKLAŞIN

Ergenlik döneminde anne babasına karşı çıkan ve umursamaz davranan gençlere karşı tutarlı ve kararlı sınırlar koymalısınız. Bu dönemde çok fazla sıkmak da çok serbest bırakmak da doğru olmaz. Örneğin; eve geliş saatleri ve harçlıklar konusunda net sınırlar koyabilirsiniz.

Ergenler ani duygu değişimleri yaşasa, bu dönemde anne babalarından biraz uzaklaşsa da onların sevgisini hissetmek isterler. Bu süreçte ergenlere sevgi gösterme şekli ise biraz farklıdır. Dokunarak sevgi sözcükleri söyleyerek değil, başarılarını takdir edip, hatalarına anlayışla yaklaşarak sevginizi hissettirmek mümkündür.

Ergenlik çağındaki gençlerle ilişkinizde en önemli nokta, onların büyüdüğünü kabul ettiğiniz ve fikirlerine saygı gösterdiğinizi anlamasını sağlamaktır. Ayrıca anne ve babalar ne kadar dürüst olursa, çocuklar da aynı şekilde karşılık vereceklerdir."

 

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Ergen psikolojisi nedir? Ailelerin en çok zorlandığı ve çocukların en hassas olduğu dönemde çocuklara nasıl yaklaşmak gerekir?
Yorumlar
Haber Yazılımı