Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 10:51
 
Erdoğan ve Bahçeli anlaştı... Yeni Anayasa için kurul oluşturulacak
Kurulda urulda akademisyenler de yer alacak ve yeni anayasaya taslağı üzerinde çalışacaklar. Kurulda anayasa profesörleri yer alacak. Kurulda AK Parti ve MHP'nin yetkilendirdiği iki isim de olacak. Bu iki isim kendi partilerine bilgilendirmede bulunacak.
SİYASET Haberi
  Erdoğan ve Bahçeli anlaştı...  Yeni Anayasa için kurul oluşturulacak

Anayasa çalışmaları için AK Parti ve MHP anlaştı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli bir telefon görüşmesi yaparak anayasa çalışmaları için bilim kurulu oluşturulmasını kararlaştırdı. Akşam gazetesinden Yelda Gökdağ'ın haberine göre, akademisyenlerden oluşan bir kurulun teşekkül etmesi için görüşme trafiği başladı.

HEDEF İKİ YIL İÇİNDE ÇALIŞMALARI TAMAMLAMAK

Yeni anayasa için akademisyenlerden oluşacak çalışma ekibini Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Yavuz Atar kuracak. AK Parti ve MHP'nin yetkilendireceği iki isim de yer alacak. Kurulda akademisyenler de yer alacak ve yeni anayasaya taslağı üzerinde çalışacaklar. Kurulda AK Parti ve MHP'nin yetkilendirdiği iki isim de olacak. Bu iki isim kendi partilerine bilgilendirmede bulunacak.

Hedef anayasa çalışmasının başladığı tarihten itibaren 2 yıl içinde tüm çalışmaları tamamlamak.

Bu sürede hazırlanan taslak metin hem muhalefete hem de STK'ların görüşüne sunulacak. Anayasaya son şekli tüm istişare ve son rötuşlardan sonra verilecek. Ardından yeni anayasa teklifi Meclis'in gündemine gelecek. Son aşama ise halk oylaması olacak.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: , , Erdoğan, ve, Bahçeli, anlaştı..., , Yeni, Anayasa, için, kurul, oluşturulacak,
Yorumlar
Haber Yazılımı