Haber Detayı
10 Temmuz 2021 - Cumartesi 23:00
 
Enflasyon konut ve kira fiyatlarını uçurdu
Avrupa’da son bir yılda yüzde 32'lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye oldu. Türkiye, son bir yıldaki verilere göre, kira artışında da yine ilk sırada.
EKONOMİ Haberi
Enflasyon konut ve kira fiyatlarını uçurdu

Yapılan değerlendirmelere göre, Türkiye’de konut fiyatları son bir yılda yüzde 32’yi aşan oranlarda arttı. Artış kira fiyatlarına da yansıdı. Türkiye bu oranlarla Avrupa’da açık ara birinci sırada bulunuyor. artan enflasyon oranları ve Türk Lirası'nın son yıllarda değer kaybetmesi ekonominin birçok alanında olduğu gibi konut ve kira fiyatlarını de etkiledi. Euronews Türkçe’nin Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) verilerine dayandırdığı haberinde, son bir yılda yüzde 32'lik artışla konut fiyatlarının en fazla arttığı ülke Türkiye. Son bir yıl içerisinde kira artışında da yine Türkiye ilk sırada.

AVRUPA BİRLİĞİNDE LÜKSEMBURG İLK SIRADA

Avrupa Birliği genelinde ise 2021'in birinci döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,1'lik artış kaydedildi. Türkiye'den sonra konut fiyatlarının en fazla arttığı ülkeler yüzde 17 ile Lüksemburg, yüzde 15,3 ile Danimarka ve yüzde 12 ile Litvanya oldu. Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nde ise aynı süre zarfı içinde konut fiyatları yüzde 5,8 değer kaybetti. Kıbrıs dışında konut fiyatlarının en az arttığı ülkeler yüzde 1 ile İspanya, yüzde 1,4 ile Romanya ve yüzde 1,7 ile İtalya.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Enflasyon, konut, ve, kira, fiyatlarını, uçurdu,
Yorumlar
Haber Yazılımı