Haber Detayı
08 Temmuz 2021 - Perşembe 11:23
 
En verimli çalışmanın haftada 4 gün olduğu ispatlandı
İzlanda’da yapılan bir deneyde, kısa çalışma saatlerinin üretimde veya sunulan hizmette aksamaya yol açmadığı, çalışanların stres seviyesini düşürüp verimliliğini arttırdığı ortaya çıktı
GÜNDEM Haberi
En verimli çalışmanın haftada 4 gün olduğu ispatlandı

Avrupa’da haftalık ortalama çalışma saatinin en uzun olduğu ülke Türkiye’deki iş hayatının dikkate alması gereken bir deneyde, daha az çalışmanın aile ve iş yaşamı açısında daha verimli olduğu ortaya konuldu. İzlanda’da, daha az çalışmanın daha verimli olacağını ispatlamak amacıyla bir deney yapıldı. Ülkede 2 bin 500 kamu personeli, 2015 ila 2019 yılları arasında pilot uygulamaya katılarak, haftada 40 saat yerine 35-36 çalıştı. Elde edilen sonuçların aile ve hizmet sunumu açısından az çalışmanın daha yararlı sonuçlarının olduğunu ortaya koydu.

AZ ÇALIŞMAK İŞ VE AİLEYE ÇOK İYİ GELİYOR

İzlanda’da da yapılan bir deneyde, 2 bin 500 kamu personeli, 2015 ila 2019 yılları arasında pilot uygulamaya katılarak, haftada 40 saat yerine 35-36 çalıştı. Elde edilen bulgulardan yola çıkılarak yapılan değerlendirmelerde, haftada 4 gün çalışma denemesinin iş ve aileye çok iyi geldiği saptandı. Deneye katılanların haftada 4 gün çalışması aile hayatlarına olumlu yansıdı, hizmet sunumlarında kalite artışına neden oldu. Euronews’deki habere göre, İzlanda’da yapılan bir araştırma, haftada 4 gün çalışma düzeninin, hem çalışan hem de hizmet sunumu açısından daha faydalı olduğunu ortaya koydu.

  ÇALIŞMA DÜZENİ BÜYÜK ORANDA DEĞİŞTİ

Ülkenin iş gücünün yüzde 1’ini oluşturan 2 bin 500 kamu personeli, 2015 ila 2019 yılları arasında pilot uygulamaya katılarak, haftada 40 saat yerine 35-36 çalıştı, maaşlarında ise kesintiye gidilmedi. Uygulamayla ilgili 4 Temmuz’da yayınlanan raporda, kısa çalışma saatlerinin üretimde veya sunulan hizmette aksamaya yol açmadığı, çalışanların stres seviyesini düşürüp verimliliğini arttırdığı kaydedildi. Söz konusu denemeler sonucunda ülkede çalışma düzeni de büyük oranda değişti. 2021 yılında İzlandalı çalışanların yüzde 86’sı ya maaşları etkilenmeden daha kısa süreli mesai yaptı ya da buna imkan tanıyan sözleşmelere imza attı.

İŞYERİNDE DAHA AZ VAKİT İYİLEŞTİRİYOR

İzlanda’daki Sürdürülebilirlik ve Demokrasi Derneği (Alda) ve İngiltere’deki Autonomy adlı düşünce kuruluşlarının yayımladığı ortak analizde, “Ülkedeki denemeler çalışma saatlerinin azaltılmasının, hizmet sunumuna olumsuz yansıyacağı kanısını yıkıyor” denildi. Denemeler, iş yerinde daha az vakit geçirmenin iş-hayat dengesini iyileştirdiğini, katılımcıların ailelerine ya da hobilerine daha çok vakit ayırabildiğinden hayatlarının da olumlu yönde değiştiğini ispatladı.

AVRUPA’DA EN UZUN ÇALIŞILAN ÜLKE TÜRKİYE 

İzlandalı çalışanların çoğu için ücret ve şartları toplu olarak müzakere eden İzlanda sendika federasyonları, çalışma saatlerinin azaltılmasını müzakere etmeye başladı. Kısa çalışma saatlerinin çevrenin de yararına olabileceği tartışılıyor. Kısa mesai için kampanya yürüten İngiltere merkezli bir STK’nın raporuna göre, haftada 5 yerine 4 gün çalışmak, ülkenin karbon ayak izini 2025’e kadar yüzde 21,3 oranında azaltabilir. Geçmişte yapılan bir araştırmada Avrupa’da haftalık ortalama çalışma saatinin en uzun olduğu ülke Türkiye çıkmıştı.

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: En, verimli, çalışmanın, haftada, 4, gün, olduğu, ispatlandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı