Haber Detayı
13 Temmuz 2021 - Salı 22:49
 
En dürüst şehirler listesinde Zürih birinci
Twinner adlı araç satışı yapan bir firma tarafından yapılan ve en dürüst şehirleri tespit etmek için verileri incelenen 350 şehirden en iyi 75 şehir belirlendi. Belirlenen şehirler arasında Türkiye’den herhangi bir şehir bulunmuyor.
GÜNDEM Haberi
 En dürüst şehirler listesinde Zürih birinci

Twinner adlı araç satışı yapan bir firma dünyadaki en dürüst şehirleri tespit etmek için dünya genelinde bir araştırma yaptı ve rapor yayınladı.

Araştırmada, otomobil acentelerindeki satışlardan hükümetlere, hırsızlıktan vatandaşlık görevlerine kadar pek çok alanda toplumun farklı sektörlerindeki vatandaşların ne kadar dürüst olduğunu karşılaştırmak için en iyi 75 büyük küresel şehir sıralaması yapıldı.  Çin ve Latin Amerika'daki bazı şehirler veri yetersizliği sebebiyle otomatik olarak liste dışı kaldı.  tr.euronews.com’un aktardığına göre listede ilk üç şehir sırayla Zürih, Tokyo ve Avustralya'dan Adelaide olurken Türkiye'den herhangi bir şehir ilk 75 içine giremedi.

LİSTEDE EN İYİ 75 ŞEHRE YER VERİLDİ

Twinner'ın dünya çapında otomobil bayilerine nasıl bakıldığını görmek isteyerek başlattığı ancak daha sonra genişleterek tüm şehrin dürüstlüğü üzerine gerçekleştirdiği bu çalışmada şehirler bir bütün olarak ele alındı ve sonuncu olan şehir anonim tutularak diğer tüm şehirlere referans olması adına en düşük seviye olarak baz alındı. Kötü sonuç alan şehirlere dair olumsuz bir imaj oluşturmamak adına verileri incelenen 350 şehirden sadece en iyi 75 şehre yer verildi.

Dürüstlük nasıl ölçüldü?

Şehirde yaşayan fertlerin dürüstlükleri "cüzdan testi" ile ölçüldü. Toplamda 17 bin cüzdan bilinçli olarak sokakta düşürüldü ve kaç tanesinin iade edildiğine bakıldı. Daha sonra yerel yetkililerin, belediyelerin ve daha üst otoritelerin dürüstlük verilerine bakıldı. Burada da şeffaflığa, harcamalara, yolsuzluk raporlarına, kayıt dışı ekonomiye, basın özgürlüğüne bakıldı. Ayrıca şehirde yaşayan kişilerin komşularını nasıl değerlendirdiklerine ilişkin anketler yapıldı.

HABERİ ORİJİNALİNDEN OKUMAK İÇİN TIKLAYIN

Kaynak: Editör:
Etiketler: , En, dürüst, şehirler, listesinde, Zürih, birinci, , ,
Yorumlar
Haber Yazılımı